Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Radioterapia i rehabilitacja onkologiczna BCO w nowej lokalizacji

7 sierpnia 2023

Białostockie Centrum Onkologii - oddanie do użytku oddziału fizjoterapii po remoncie

Oddanie do użytku oddziału fizjoterapii po remoncie - Białostockie Centrum Onkologii / fot.: Mateusz Duchnowski

To za sprawą remontu tzw. piątki – najstarszego budynku Białostockiego Centrum Onkologii w Białymstoku. W poniedziałek, 7 sierpnia, zmodernizowane pomieszczenia oficjalne oddano do użytku. W spotkaniu wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Wartość całkowita projektu to niemal 30 mln zł. Dofinansowanie z budżetu województwa wyniosło ok. 14 mln zł, z funduszy europejskich – prawie 8 mln zł.

– To bardzo istotna inicjatywa. Bardzo nam zależało, żeby i ten budynek odpowiadał warunkom szpitalnym XXI wieku. Poprawa warunków i komfortu leczenia to zawsze szansa szybszego powrotu do zdrowia – mówił Artur Kosicki.

Szczególna misja

Jak dodał marszałek, wsparcie dla BCO za kadencji obecnego zarządu to w sumie ponad 60 mln zł.

– Dziękuję w imieniu swoim, zarządu oraz mieszkańców regionu całemu zespołowi za to, co robią. Jest to bardzo wykwalifikowana kadra, która nie można powiedzieć, że tu pracuje – ona wykonuje tutaj szczególną misję – podkreślił.

W wyremontowanym budynku znalazły się zakłady: radioterapii i rehabilitacji onkologicznej. Docelowo, we wrześniu br., zlokalizowane zostaną tu także pomieszczenia zakładu brachyterapii.

– Białostockie Centrum Onkologii jest jedynym wyspecjalizowanym szpitalem onkologicznym w województwie podlaskim. Stawiamy na kompleksowość, stawiamy na to, aby pacjent był w centrum uwagi, co jest mottem placówki – mówiła Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Ciągły rozwój

Remont i modernizacja „piątki” zwiększy liczbę pacjentów obsługiwanych w ramach opieki ambulatoryjnej oraz skróci czas oczekiwania na udzielanie świadczeń. Jak istotna jest to pomoc wyjaśniała dr Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

– Od lat staramy się rozwijać naszą ofertę. Chorób nowotworowych jest niestety coraz więcej, a radioterapia jest jednym z elementów leczenia radykalnego, na każdym etapie. Teraz możemy robić więcej zabiegów, a także poszerzać naszą ofertę o nowe zabiegi, których do tej pory nie mogliśmy wykonywać – mówiła.

Jak informował dr Tomasz Filipowski, kierownik zakładu radioterapii, tej formy leczenia wymaga ponad 70 proc. podopiecznych BCO:

– To jest ogromna rzesza pacjentów, ponad 3 tys. rocznie. Mamy nowoczesne maszyny, brakowało tylko miejsca. Teraz już nie będziemy musieli wozić pacjentów – dodał.

Podległe samorządowi województwa BCO jest jedyną placówką w regionie udzielającą świadczeń z zakresu radioterapii. W ramach kompleksowego leczenia oferuje pacjentom także rehabilitację onkologiczną.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Opublikował: Dawid Korpacz

7 sierpnia 2023

Powrót na początek strony