Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ruszyły zapisy na 6. edycję OnkoRun

28 czerwca 2024

Ruszyły zapisy na 6. edycję OnkoRun / Paweł Krukowski

Ruch jako metoda profilaktyki oraz wspomagająca leczenie to motyw przewodni, który przyświeca biegowi organizowanemu przez Białostockie Centrum Onkologii. W piątek, 28 czerwca przedstawiono szczegółowy plan kolejnej edycji OnkoRun. W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek województwa Łukasz Prokorym i wicemarszałek Wiesława Burnos.

– To wydarzenie wspaniale pokazuje, że rak to nie wyrok, że da się z nim walczyć i go pokonać. Do udziału w nim zachęcamy nie tylko wszystkich pacjentów BCO, ale też ich rodziny, oraz wszystkich sympatyków i entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna przy wracaniu do zdrowia – mówił marszałek.

Jednocześnie wskazał, że organizowany bieg jest dowodem jakości opieki, którą centrum zapewnia swoim pacjentom.

Celem OnkoRun jest również zbudowanie atmosfery wsparcia i solidarności, której potrzebują osoby zmagające się z chorobami onkologicznymi, a także okazja do ich integracji. 

Do udziału w wydarzeniu zachęcała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

– Jako Białostockie Centrum Onkologii wychodzimy poza mury szpitalne i chcemy pokazać, jak ważny jest ruch w procesie leczenia. Dlatego przy ogromnym zaangażowaniu organizacji pozarządowych i organu założycielskiego (Samorząd Województwa Podlaskiego – przyp.red.) organizujemy ten 6. OnkoRun, na który wszystkich serdecznie zapraszam – mówiła dyrektor.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 14 września. Bieg rozpocznie się o godz. 11. w ogrodach przy Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Jego uczestnicy będą mieli trzy trasy do wyboru: spacer 2,5 km oraz bieg na 5 i 10 km. Zgłoszenia będą przyjmowane od 28 czerwca do 11 września.

Chęć udziału w biegu należy zgłosić elektronicznie pod tym adresem. Organizatorzy podali limit uczestników, ustalony na 500 osób dorosłych i 100 dzieci.

Aktywnie wspierać ideę biegu będą przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Ich uczestnictwo zadeklarowała Wiesława Burnos.

– Zobowiązuję się, że utworzymy trzy drużyny: drużynę marszałka, prezydenta miasta i wojewody, żeby być z wami i aby wydarzenie wybrzmiało na całe województwo – mówiła wicemarszałek.

W piątkowej konferencji prasowej udział wzięli również przedstawiciele organizacji pozarządowych współorganizujący wydarzenie. W tym dr Piotr Skalij – przewodniczący zarządu Stowarzyszenia do Walki z Rakiem, dr Elżbieta Potentas z Fundacji Pierwsi dla Piersi oraz Magdalena Matejczuk – prezes Fundacji Tworzywa.

Partnerem strategicznym OnkoRun 2024 jest Województwo Podlaskie.

Szczegóły na temat wydarzenia dostępne są na stronie OnkoRun na Facebooku.

Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Dawid Korpacz

28 czerwca 2024

Powrót na początek strony