W Sokółce o roli ośrodków oferujących pomoc społeczną i psychologiczną
- Ośrodki Pomocy Społecznej to filary wsparcia dla osób w trudnych sytuacjach życiowych. Ich działanie nie tylko wspomaga osoby potrzebujące, ale również wzmacnia całe lokalne społeczności. Dzięki nim możemy oferować realną pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, minimalizując skutki wykluczenia społecznego i wspierając integrację mieszkańców w regionie – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.
Zapewnia kompleksową opiekę psychologiczną dzieciom
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej w Sokółce powstał w 2021 r. Otacza opieką dzieci zmagające się z różnorodnymi problemami psychicznymi.
- Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia psychicznego najmłodszych. Wczesna diagnoza i wsparcie psychoterapeutyczne mogą zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości. Dzięki takim ośrodkom dzieci i ich rodziny otrzymują fachową pomoc, co ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju i przyszłości – mówiła wicemarszałek Wiesława Burnos.
Ośrodek kładzie nacisk na jak najlepszą dostępność oraz przyjazną formę opieki, włączając w proces leczenia także rodziny dzieci. Kluczowym celem tych ośrodków jest wczesne diagnozowanie problemów w miejscu zamieszkania dziecka, co ma zapobiec pogłębianiu się kryzysów psychicznych.
- Od grudnia 2021 roku nasz ośrodek odwiedziło ponad 5 tys. dzieci. Żeby tu przyjść nie jest potrzebne skierowanie. Dziecko, które zmaga się z problemami w szkole i zaburzeniami, które nie wymagają konsultacji psychiatry, może korzystać ze wsparcia placówki – mówiła Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach, któremu podlega wspomniana instytucja.
Psycholog ośrodka Paulina Włodarczyk zaznaczyła, że dzięki stałej dostępności psychologów i psychoterapeutów, młodzi pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę dostosowaną do ich potrzeb.
- Diagnoza trwa różnie w zależności od przypadku. Zdarza się, że po pierwszym spotkaniu można zdiagnozować pacjenta i skierować do odpowiedniego specjalisty, a bywa tak, że potrzebne jest do tego kilka spotkań – wyjaśniała specjalistka.
Pomaga w przezwyciężaniu problemów
Kolejnym punktem wizyty był Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce, który pełni niezwykle ważną funkcję, oferując wsparcie osobom i rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych. Jednym z głównych zadań ośrodka jest pomaganie w przezwyciężaniu tych problemów oraz wspieranie ich w procesie usamodzielniania. Istotną częścią działalności ośrodka jest również zapewnianie profesjonalnej pomocy rodzinom dotkniętym problemami społecznymi, w tym przemocą domową.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Marta Półtorzycka zauważyła, że wizyta przedstawicieli Zarządu Województwa Podlaskiego jest ważna i potrzebna w kontekście rozwoju instytucji.
- Zarówno marszałek Łukasz Prokorym jak i wicemarszałek Wiesława Burnos są dla nas szczególnymi gośćmi. Z uwagi na to, że z Panią wicemarszałek współpracowaliśmy przez wiele lat, ale z Panem marszałkiem współpracowaliśmy ramię w ramię ponad 10 lat. Rozmawialiśmy dzisiaj o najpilniejszych potrzebach dla ośrodka m.in. o zamontowaniu nowej klimatyzacji i alarmu, a także o dofinansowaniu projektów miękkich m.in. przeciwdziałania wykluczeniu osób bezrobotnych – wymieniała Marta Półtorzycka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce.
Dodała, że w planach jest budowa Domu Pomocy Społecznej oraz staranie się o rządowe dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Tematem rozmów były również m.in. projekty na aktywizację zawodową podopiecznych, tworzenie świetlic socjoterapeutycznych.
W trakcie wizyty marszałek Łukasz Prokorym oraz wicemarszałek Wiesława Burnos mieli okazję porozmawiać z pracownikami ośrodków, poznając wyzwania, przed jakimi stoją te instytucje oraz plany na przyszłość.
Cezary Rutkowski/Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski