Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu w Wyszkach

7 sierpnia 2023

kilku mężczyzn w poczekalni

Szczepienia w Wyszkach

Pierwsza tura szczepień odbyła się w piątek, 4 sierpnia w Gminnym Centrum Biblioteczno – Kulturalnym. Zaplanowano, że 18 sierpnia również w Wyszkach uczestnicy, którzy zaszczepili się pierwszą dawką, skorzystają z drugiej. Wtedy też będzie można zaszczepić się pierwszy raz.

Akcja szczepień w Wyszkach jest skierowana do mieszkańców powiatu augustowskiego, bielskiego, grajewskiego, kolneńskiego, białostockiego, suwalskiego, siemiatyckiego, łomżyńskiego, monieckiego, zambrowskiego lub wysokomazowieckiego. Dotyczy osób w wieku od 18 do 64 lat pracujących w sektorze rolnictwa, łowiectwa, i rybactwa.

W Wyszkach ze szczepień korzystali głównie właściciele gospodarstw rolnych, którzy podkreślali potrzebę możliwości skorzystania z takich bezpłatnych akcji.

Szczepienia odbywają się w ramach projektu pn. „Program profilaktyki chorób odkleszczowych i eliminowania skutków ich występowania w najbardziej zagrożonych grupach ryzyka województwa podlaskiego”, który jest finansowany w ramach RPO WP na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II Przedsiębiorczość i Aktywność Zawodowa, Działanie 2.5 Aktywne i zdrowe starzenie się.

Celem projektu jest zmniejszenie liczby zachorowań na boreliozę z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu w województwie podlaskim, poprzez profilaktykę pierwotną wyselekcjonowanej grupy ryzyka tj. osób pracujących w sektorze rolnictwa, łowiectwa i rybactwa.

Kleszcze przenoszą drobnoustroje wywołujące choroby takie jak wirus Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM), a także bakterie wywołujące boreliozę. Województwo podlaskie z najwyższą liczbą zachorowań jest terenem endemicznym występowania kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

Od lat obszarem hiperendemicznym występowania KZM w skali kraju jest powiat hajnowski ze średnią zapadalnością w latach 2015-2019 wynoszącą 44,47 na 100 tys. mieszkańców oraz powiatami o wysokiej endemiczności są powiaty: sejneński (17,59), białostocki (16,26), bielski (14,33), augustowski (12,91), suwalski (12,81), sokólski (11,27), Białystok (8,97), Suwałki (8,34) oraz grajewski (5,82).

Ukąszenia kleszcza zwykle nie czuje się, ponieważ jego ślina zawiera substancje znieczulające. Jeśli jednak doszło do ukąszenia, pajęczaka należy jak najszybciej usunąć, najlepiej przy pomocy specjalnej pompki próżniowej lub wyciągnąć pęsetą - nie należy jednak próbować go wykręcać. Jeżeli kleszcz tkwi zbyt głęboko w ciele, powinno się niezwłocznie udać się do lekarza. Usunięcie kleszcza w pierwszej dobie po ukąszeniu wielokrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia. Im dłużej kleszcz tkwi w ciele, tym większe ryzyko zachorowania, gdyż po upływie kilku lub kilkunastu godzin kleszcz zaczyna odżywiać się krwią żywiciela i wtedy może zarazić przenoszonymi przez siebie chorobami.

Kleszcze mają dwa szczyty aktywności w maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku. Najbardziej aktywne są od rana do południa a potem od godziny 16 do zmierzchu.

Na pokłucie kleszcza jesteśmy narażeni przy najprostszych czynnościach, wykonywanych w otoczeniu zieleni. Jeśli kleszcz wkłuje się w naszą skórę, wirus już po kilku minutach wnika do organizmu. Szybkie usunięcie może nas nie ochronić przed chorobą. Aby bezpiecznie spędzać czas na łonie natury, warto zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

 

źródło: Departament Zdrowia UMWP
oprac.: Aneta Kursa

 

Publikujący: Aneta Kursa

7 sierpnia 2023

Powrót na początek strony