W Białymstoku obradują neurolodzy z całej Polski
Wicemarszałek Burnos podkreślała, że dla stolicy województwa podlaskiego to ogromny zaszczyt gościć tylu naukowców z dziedziny neurologii.
– To dziedzina, w której ostatnimi laty dokonał się ogromny postęp jeśli chodzi o diagnostykę i terapię, ale niestety neurolodzy mają coraz więcej pacjentów – nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Wiedza i doświadczenie specjalistów zajmujących się tą dziedziną medycyny jest nam wszystkim niezwykle potrzebne – powiedziała Wiesława Burnos, która w zarządzie województwa jest odpowiedzialna m.in. za obszar zdrowia.
Inauguracja była też okazją do uhonorowania najwyższym wojewódzkim odznaczeniem znakomitych lekarzy: neurologa, uznanej ekspertki w dziedzinie chorób autoimmunologicznych układu nerwowego, zastępcę kierownika Klinki Neurologii i Oddziału Udarowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku i konsultanta wojewódzkiego ds. neurologii prof. dr hab. n. med. Aliny Kułakowskiej oraz dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, kierownika Kliniki Neurologii z Oddziałem Udarowym prof. Dr. hab. n. med. Jana Kochanowicza.
Wybitni specjaliści zostali docenieni za wieloletnią działalność zawodową i społeczną na rzecz społeczności województwa podlaskiego w dziedzinie medycyny i aktywny wkład w rozwój opieki zdrowotnej mieszkańców regionu.
Podczas XXV Zjazdu PTN nastąpiła też zmiana składu Zarządu Głównego organizacji. Na kolejne trzy lata funkcję prezesa obejmie prof. Alina Kułakowska. Zastąpi na stanowisku prof. dr. hab. n. med. Konrada Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W programie kongresu zaplanowano warsztaty, spotkania z ekspertami, wykłady na tematy m.in.: udaru mózgu w Polsce, leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, powikłań infekcyjnych i audioimmunologicznych DMT w stwardnieniu rozsianym.
XXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego odbywa się w formule stacjonarnej. Da to uczestnikom szansę na wiele spotkań podczas czterech dni wypełnionych nie tylko naukowymi sesjami plenarnymi i warsztatami, ale też sesjami prezentującymi rezultaty pracy naukowej uczestników. Większość spotkań odbywać się będzie w OiFP, ale też w Białostockim Teatrze Lalek i na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Wśród gości kongresu jest wielu ekspertów z dziedziny neurologii z całej Europy.
O Polskim Towarzystwie Neurologicznym:
PTN zostało powołane 14 września 1933 r. podczas XIV Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich – Zebranie Sekcji Neurologicznej Zjazdu. W ubiegłym roku organizacja obchodziła jubileusz 90-lecia. Obecnie PTN liczy 1,6 tys. członków, a do grona może przystąpić każdy obywatel polski, posiadający wykształcenie wyższe i pracujący w dziedzinie nauk neurologicznych.
W inauguracji XXV Zjazdu PTN uczestniczyli również m.in.: wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Solarski
Najnowsze relacje
- . Zdrowie Projekt „Polsko-Ukraińska transgraniczna współpraca w zakresie zdrowego serca”
- . Zdrowie Spotkanie z dyrektorami podlaskich placówek medycznych
- . Zdrowie IV ogólnopolska konferencja dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi
- . Zdrowie „Siła KobieTY” – wystawa, która ma zachęcać do badań profilaktycznych