Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Podlaskiem realizowany będzie projekt unijny przeciwdziałający wykluczeniu seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami

26 lipca 2023

Członek zarządu Marek Malinowski przemawia zza mównicy do gości.

Projekt będzie realizowany przez cztery lata / fot.: P. Krukowski/ UMWP

Jego budżet do 10 mln euro na najbliższe cztery lata. Dzięki projektowi realizowanemu z funduszy europejskich, starsze i niesamodzielne osoby z regionu objęte mają być teleopieką, usługami opiekuńczymi, sąsiedzkimi i asystenckimi. Liderem projektu jest Województwo Podlaskie, a partnerami miasta i gminy z regionu. W pierwszym spotkaniu informacyjnym z przedstawicielami samorządów w środę, 26 lipca wziął udział Marek Malinowski, członek zarządu odpowiadający za sferę zdrowia.

Projekt, wskazany jako strategiczny w programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027,  skierowany jest do mieszkańców województwa podlaskiego: seniorów, a także osób pełnoletnich z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychicznymi.

– W zarządzie województwa sprawuję nadzór nad kwestiami w służbie zdrowie i biorąc pod uwagę diagnozę demograficzną, której dokonał Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, wiemy, że nasze społeczeństwo się starzeje. Na terenach wiejskich liczba osób starszych, niedołężnych, z niepełnosprawnościami jest bardzo wysoka – zwrócił się do uczestników spotkania Marek Malinowski.

Wsparcie oferowane osobom zakwalifikowanym do uczestnictwa w projekcie będzie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. W pierwszej kolejności udzielane będzie osobom, które nie korzystają z pomocy w ramach istniejącego systemu pomocy społecznej.

– Osób starszych będzie sukcesywnie przybywać. W tej grupie obserwujemy przede wszystkim feminizację, czyli wzrost liczby kobiet. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia z procesem singularyzacji, co oznacza występowanie dużej liczby jednoosobowych gospodarstw domowych. Osoby starsze są coraz częściej osobami z niepełnosprawnościami oraz mają obniżone dochody, co też wpływa na ich wybory życiowe i powoduje, że dbanie o własne zdrowie stoi na końcu ich potrzeb stąd też wzięła się potrzeba wdrażania tego projektu. Jest planowany w perspektywie wieloletniej co najmniej czterech lat, a środki przewidziane na realizację projektu wynoszą 10 mln euro – mówiła Magdalena Donejko, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w urzędzie marszałkowskim. 

Projekt nie obejmuje osób nie wymagających wsparcia w wykonaniu co najmniej jednej czynności dnia codziennego, objętych podobnymi usługami społecznymi finansowanymi ze środków publicznych, nie spełniających kryterium wieku, oraz zamieszkujących miasta: Białystok, Łomża, Suwałki.

W środowym spotkaniu informacyjno-roboczym dotyczącym programu uczestniczyli przedstawiciele gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Michałowo, Supraśl, Suraż, Tykocin, Wasilków, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Poświętne, Turośń Kościelna, Zawady, Wysokie Mazowieckie Miasto, Wysokie Mazowieckie Gmina, Ciechanowiec, Czyżew, Szepietowo, Klukowo, Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Sokoły, Zambrów Miasto, Zambrów Gmina, Kołaki Kościelne, Rutki oraz Szumowo. Zaplanowane są spotkania dla przedstawicieli kolejnych gmin.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Krystian Guzewicz

26 lipca 2023

Powrót na początek strony