Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W połowie września kolejna edycja OnkoRun

23 sierpnia 2023

Konferencja prasowa OnkoRun / Mateusz Duchnowski

Od kilku lat to wydarzenie integruje pacjentów onkologicznych, ich rodziny, medyków i wszystkich kochających aktywny wypoczynek. W tym roku impreza organizowana przez działające przy Białostockim Centrum Onkologii Stowarzyszenie do Walki z Rakiem i Fundację „Tworzywa” odbywa się po raz piąty. Do udziału w tym prozdrowotnym biegu zachęcali w środę (23.08) organizatorzy, a także Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – partnera strategicznego imprezy.

– Spotykamy się dzisiaj, żeby jeszcze raz ogłosić, że 16 września o godz. 11. tradycyjnie w malowniczym Supraślu wystartuje 5. bieg OnkoRun – zakomunikował Marek Malinowski, który w zarządzie województwa jest odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia.

Dziękował też organizatorom za tę inicjatywę.

– Szpital nie tylko powinien leczyć, ale także przeprowadzać szereg działań profilaktycznych. A Białostockie Centrum Onkologii jest bardzo dobrym tego przykładem, a wręcz modelowym przykładem jest właśnie bieg OnkoRun – podkreślał

Osią wydarzenia jest bieg lub spacer na wybranych dystansach, ale idea OnkoRun jest dużo szersza.  

– Będzie to także okazja, żeby mówić o profilaktyce. Musimy to powtarzać: rak to nie wyrok. Wcześnie wykryty, może być całkowicie wyleczony. W tym wydarzeniu chodzi też o spotkanie tych, którzy chorobę już pokonali, aby zmotywowali tych, którzy jeszcze się z nią zmagają – dodał członek zarządu.

Dyrektor BCO Magdalena Borkowska zaznaczyła, że supraski bieg to przykład akcji, w której szpital wychodzi poza swoje mury.  

– Nam bardzo zależy, żeby ci, którzy zajmują się zdrowiem i ci, którzy o swoje zdrowie dbają, aktywnie w tym wydarzeniu uczestniczyli. Nasze zadania, zadania Białostockiego Centrum to działania profilaktyczne autentycznie, czyli takie, w których my uczestniczymy i ten OnkoRun jest jednym z takich wydarzeń – podkreślała dyrektor Borkowska i przypomniała o październikowych i listopadowych akcjach profilaktycznych BCO związanych z najczęstszymi z chorobami nowotworowymi. 

O tym, jaką wartość dla pacjentów ma akcja mówił lekarz onkolog kliniczny i przewodniczący działającego przy BCO Stowarzyszenia do Walki z Rakiem dr Piotr Skalij. 

– Chorzy onkologicznie przychodzą do nas na leczenie przez wiele miesięcy, często przez wiele lat, ale to jest tylko fragment ich życia. Oni przychodzą na chwilę, otrzymują leczenie, idą do domu i normalnie funkcjonują. Często prowadzą aktywne życie zawodowe, w pełni uczestniczą w życiu rodzinnym, rozwijają swoje pasje i my chcemy to pokazać – podkreślał.

Tegoroczny OnkoRun odbywa się pod hasłem Lecę na 5-lecie. Odbędzie się 16 września. Start sprzed hotelu Borowinowy Zdrów w Supraślu o godz. 11. Zaplanowano trzy trasy: dla pacjentów onkologicznych 2,5 kilometrowy spacer z personelem medycznym, a dla pozostałych dystanse do wyboru: 5 km lub 10 km.

– Zapraszamy wszystkich, także rodziny z dziećmi. Jeszcze jest około 130 wolnych miejsc, a zapisy kończą się 11 września – zachęcała do udziału Magdalena Matejczuk z fundacji Tworzywa. – Jest to bieg, w którym nie ma pomiaru czasu, nie ma przegranych. Chcemy pokazać po prostu lojalność wobec tych, których spotkała ta choroba, a wiemy, że może ona dotknąć każdego – dodała.

Więcej szczegółów na stronie: OnkoRun-Lecę na 5-lecie.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.:  Mateusz Duchnowski

Publikujący: Aneta Kursa

23 sierpnia 2023

Powrót na początek strony