Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Światowym Dniu Świadomości o Dystrofii Mięśniowej urząd marszałkowski będzie podświetlony na czerwono

7 września 2023

dzieci i dorośli z balonikami w kolorach białym i czerwonym

Światowy Dzień Świadomości o DMD

To gest solidarności z dziećmi chorymi na tę rzadką chorobę. We wtorek, 7 września w Światowym Dniu Świadomości o Dystrofii Mięśniowej Duchenne’a od 19.30 budynek urzędu marszałkowskiego przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1 będzie podświetlony kolorem symbolizującym wsparcie dla osób borykających się z tą chorobą.

– Ponieważ dystrofia mięśniowa Duchenne’a jest chorobą rzadką, dostrzegamy ogromną potrzebę edukacji społecznej na jej temat. Dlatego dziś w godzinach wieczornych i nocnych łączymy się w geście solidarności ze Stowarzyszeniem Pro Salute i podświetlamy kolorem czerwonym siedzibę urzędu – powiedział Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski.

Podświetlanie wybranych budynków na czerwono to tylko część obchodów Światowego Dnia Świadomości o DMD, które po raz szósty zorganizowały Stowarzyszenie „Pro Salute” wraz z Kliniką Rehabilitacji Dziecięcej i Zakładem Zintegrowanej Opieki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Właśnie 7 września w ramach Dorocznej Edukacyjno-Charytatywnej Ogólnopolskiej Akcji „Tulipany Mocy” odbyło się wiele wydarzeń m.in.: Koncert laureatów III edycji Piosenki Prozdrowotnej „Śpiewające serca”, podsumowanie V edycji „Tulipanów mocy”, czy puszczenie czerwonych balonów do nieba. Akcje mają na celu zwiększenie wiedzy o dystrofii mięśniowej, a także uwrażliwienie społeczeństwa na osoby borykające się z tą chorobą.

Dystrofia mięśniowa to choroba genetyczna, która może prowadzić do postępującego i nieodwracalnego zaniku mięśni. Częstość występowania dystrofii mięśniowych wynosi 1 na 1000 urodzeń. Najczęściej rozpoznawanym rodzajem dystrofii jest dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a (DMD), występująca u ok. 13-33 na 100 tys. urodzonych chłopców, wyjątkowo u dziewczynek.

Aneta Kursa
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: organizatorzy  

 

Publikujący: Aneta Kursa

7 września 2023

Powrót na początek strony