Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wiesława Burnos z wizytą w Ośrodku Badań Populacyjnych

9 września 2024

Wiesława Burnos z wizytą w Ośrodku Badań Populacyjnych / Paweł Krukowski

W poniedziałek, 9.09, wicemarszałek województwa miała okazję zobaczyć nowoczesne laboratoria i pracownie, gdzie odbywają się badania w ramach unikatowego programu Białystok PLUS. Koncentrują się one na ocenie stanu zdrowia mieszkańców stolicy regionu w wieku od 20 do 80 lat i prowadzone są w Centrum Futuri.

Wiesława Burnos, która była pod dużym wrażeniem wyposażenia ośrodka, podkreśliła znaczenie inwestycji w zdrowie publiczne i nowoczesne technologie.

– To miejsce naprawdę robi wrażenie. Nowoczesna infrastruktura oraz doskonałe wyposażenie umożliwiają przeprowadzanie badań na najwyższym poziomie. Projekt Białystok PLUS jest niezwykle ważny dla profilaktyki zdrowotnej i ma kluczowe znaczenie dla całej społeczności – zaznaczyła Wiesława Burnos. – Mam nadzieję, że podobne badania obejmą także mieszkańców całego regionu. Zarząd Województwa Podlaskiego z pełnym zaangażowaniem będzie wspierał takie inicjatywy, ponieważ troska o zdrowie mieszkańców jest dla nas priorytetem.

Długoterminowe korzyści zdrowotne i naukowe

Projekt Białystok PLUS rozpoczął się w 2015 roku, po trzech latach badań pilotażowych i testowania procedur, od 2018 roku rozpoczęto losowanie pacjentów. Badania obejmują osoby reprezentatywne dla populacji Białegostoku w wieku 20-80 lat, które mają możliwość wykonania szeregu bezpłatnych badań diagnostycznych w ciągu jednego dnia. Przeprowadzane są m.in. testy oddechowe, wydolnościowe, stomatologiczne, badania wzroku, pomiar ciśnienia, USG tarczycy, wątroby, serca, tętnic szyjnych, badania głosu oraz analizy krwi i moczu.

– Wysiłek finansowy i organizacyjny tego projektu jest ogromny, ale to inwestycja w przyszłość. Dzięki tym badaniom możemy przewidzieć, co wydarzy się w populacji za 5-10 lat i odpowiednio dostosować politykę zdrowotną. To podkreśla znaczenie takich inicjatyw nie tylko dla zdrowia, ale także dla rozwoju całego regionu – powiedział prof. Marcin Moniuszko, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Do końca roku przebadanych zostanie ok. 3,5 tys. białostoczan. Po ok. 6 latach otrzymają zaproszenie do kolejnych badań. To pozwoli na monitorowanie zmian w ich stanie zdrowia. Od listopada 2024 roku planowane jest rozszerzenie badań na dzieci dotychczasowych uczestników.

– Docelowo planujemy objąć badaniami 10 tys. osób. Wyniki, które uzyskujemy, pozwalają nam lepiej zrozumieć, jakie czynniki wpływają na rozwój chorób cywilizacyjnych – dodał prof. Karol Kamiński, dyrektor Ośrodka Badań Populacyjnych i pomysłodawca projektu.

Współpraca z socjologami

Białystok PLUS nie ogranicza się jedynie do aspektów medycznych zdrowia populacji. Dzięki współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku badania uwzględniają również szerszy kontekst społeczny, analizując kwestie takie jak sytuacja rodzinna uczestników czy ich podejście do szczepień.

– Projekt przenosi badania zdrowotne na zupełnie nowy poziom. Jesteśmy w stanie nie tylko analizować parametry zdrowotne mieszkańców, ale także zgłębiać, jak aspekty społeczne i środowiskowe wpływają na ich kondycję zdrowotną. To unikalne połączenie medycyny i socjologii pozwala nam tworzyć pełniejszy obraz zdrowia społeczności – podkreślił prof. Karol Kamiński.

Niska zgłaszalność wyzwaniem dla projektu

Mimo wysokiej wartości naukowej i zdrowotnej programu, dotychczas przebadano jedynie niespełna 40 proc. zaproszonych osób. Niska zgłaszalność jest wynikiem m.in. braku zwolnień z pracy na czas badań, obaw przed potencjalnymi diagnozami oraz nieufności wobec nauki. Twórcy programu liczą na wzrost zainteresowania mieszkańców, podkreślając, że uczestnictwo w badaniach przynosi korzyści indywidualne i wspiera rozwój nauki.

Wsparcie ze strony województwa podlaskiego

Projekt Białystok PLUS jest wspierany przez władze województwa. Na budowę i wyposażenie Centrum Futuri, które działa przy ul. Waszyngtona 15b od półtora roku, przeznaczono ok. 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Anna Tyszkiewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

9 września 2024

Powrót na początek strony