Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończył się remont części DPS-u w Choroszczy

12 października 2023

Członek zarządu wręcza grawerton

Zakończył się remont części DPS-u w Choroszczy / Paulina Dulewicz

Przebudowa drugiego piętra, w ramach której powstało siedemnaście nowych pokoi dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (DPS) pozwoli bardziej komfortowo funkcjonować pacjentom placówki. W czwartek (12.10) odbyło się oficjalne oddanie do użytku wyremontowanej części DPS-u. W spotkaniu udział wziął m.in. Marek Malinowski, członek zarządu, odpowiedzialny m.in. za sferę zdrowia.

Marek Malinowski zaznaczył, że wiele inwestycji w powiecie białostockim dokonuje się dzięki wsparciu samorządu województwa, środkom unijnym, ale także dzięki Programowi Polski Ład.

 – W ciągu ostatnich lat zaobserwowałem intensywny rozwój powiatu białostockiego, to m.in. remonty Domów Pomocy Społecznej (DPS), które są niezwykle ważne, gdyż wspierają osoby z problemami zdrowotnymi. Dzięki dobrej współpracy rządu i samorządu możliwe jest pozyskanie funduszy na tego typu inwestycje, a dzięki remontowi pacjenci będą mogli żyć w bardziej godnych i komfortowych warunkach – dodał członek zarządu.

W ramach przebudowy powstały nowe pokoje, w których zamieszkają 33 osoby. Każdy pokój ma bezpośredni dostęp do łazienki, wszystkie są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale to nie wszystko.  

– Takim novum, które wprowadzamy tutaj, jest też dostępność informatyczna – w każdym pokoju jest sieć wewnętrzna LAN oraz stworzone punkty dostępowe. Wielu pacjentów to ludzie młodzi, niepełnosprawni intelektualnie, ale zorientowani informatycznie – mówił dyrektor DPS w Choroszczy Jan Steckiewicz.
Dodał, że placówka realizuje nie tylko projekty inwestycyjne, ale również projekty miękkie. Jednym z nich jest projekt Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Od zależności do samodzielności” kierowany do osób z zaburzeniami psychicznymi.

– W ramach tego projektu powstały: pracownia ceramiczna, florystyczna, pracownia piękna, gdzie panie uczą się dbać o swoje włosy i cerę, jak i też o swoje towarzyszki, współmieszkanki. W ramach projektu zorganizowane zostało spotkanie integracyjne. W sumie było na nim około 130 osób. Miało ono także na celu promowanie dobrych praktyk, pokazanie, w jaki sposób realizujemy zadania z zakresu rehabilitacji społecznej mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Zakończona przebudowa jednego z pięter placówki to część większego projektu inwestycyjnego, którego całkowity koszt to 5 mln zł. DPS w Choroszczy uzyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Polski Ład w wysokości 4 mln zł. Inwestycja ma zakończyć się drugim kwartale przyszłego roku.

– Chcemy, by podopieczni mieli tu swój dom, żeby mieli godne życie, żeby tu zostali otoczeni zasłużoną opieką jako osoby najbardziej potrzebujące – powiedział Jan Bolesław Perkowski, Starosta Powiatu Białostockiego.

W uroczystym spotkaniu udział wzięli m.in.: Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Roman Czepe, Wicestarosta Powiatu Białostockiego, samorządowcy oraz pracownicy DPS w Choroszczy.

Monika Pańko
red. : Aneta Kursa
fot. Paulina Dulewicz

Opublikował: Aneta Kursa

12 października 2023

Powrót na początek strony