Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

100-lecie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi

19 września 2023

Wiesława Burnos wraz z dyrektorką szkoły pozuja do zdjęcia

100-lecie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi / Krzysztof Bochenko/UMWP

Powołana przez Sejmik Suwalski w 1923 r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Nowej Wsi we wtorek, 18 września uroczyście obchodziła stulecie swojej działalności. Na początku była to dwusalowa placówka zbudowana z drewna. Dzisiaj budynek szkoły to nowoczesny obiekt z dużą halą sportową. W trakcie jubileuszowych uroczystości życzenia i pamiątkowy grawerton przekazała szkole członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos.

– Wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi życzymy: zdobywajcie świat, spełniajcie marzenia bądźcie szczęśliwi, uczcie się dobrze i bądźcie dobrymi  ludźmi – mówiła Wiesława Burnos.

Krótka historia niezwykłej szkoły

W pierwszych latach od powstania szkoła w Nowej Wsi była najnowocześniejszym obiektem edukacyjnym w powiecie. Podczas drugiej wojny światowej oficjalna jej działalność została zawieszona. Edukacja odbywała się w konspiracji przed niemieckim okupantem. Ryzyko tajnego nauczania podjął Bolesław Chwiducik wraz z żoną Zofią. Wojna pozostawiła szkołę zniszczoną w 80 procentach.

Od zakończenia wojny była stale odbudowywana i modernizowana. Natomiast w 1995 r. została przeniesiona do nowego budynku. Ostatnią zrealizowaną tam inwestycją, była budowa hali sportowej w 2020 r.

Obecnie szkoła jest znana przede wszystkim z silnego ukierunkowania na prospołeczną edukację patriotyczną. Wszystkie święta państwowe są tam obchodzone uroczyście, dodatkowo w szkole funkcjonuje klub wolontariusza.

­– Nasi uczniowie aktywnie się angażują w życie społeczne rejonu. Samodzielnie organizują kiermasze charytatywne, zbierają karmę dla zwierząt, pomagają też w akcji sprzątanie świata. Ostatnio zorganizowaliśmy kiermasz słodkości, który miał na celu zebranie pieniążków na elektryczny wózek dla dziewczyny z okolicy – mówiła dyrektor szkoły mgr Alicja Rawa-Cimochowska.

Jubileusz

Uroczystość 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi rozpoczęła się na sali gimnastycznej, od przywitania gości. W jej trakcie przedstawiono historię placówki oraz odsłonięto tablicę pamiątkową.

Wystąpienia gości poprzedzało posadzenie drzewa kasztanowca. Potem podziękowano wszystkim instytucjom i organizacjom, które przez lata wspierały szkołę, w tym Województwu Podlaskiemu reprezentowanemu przez Wiesławę Burnos.

Spotkanie zakończyła część artystyczna, w której trakcie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, muzyczne i recytatorskie. Odbyło się też zwiedzanie szkoły, a goście mogli liczyć na mały poczęstunek.

W wydarzeniu wziął też udział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz wojewoda Bohdan Paszkowski.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

Publikujący: Dawid Korpacz

19 września 2023

Powrót na początek strony