Akademia Łomżyńska ma już 20 lat
Akademia Łomżyńska ma już 20 lat / Maciej Gryguc
– Jesteśmy w silnej ekipie, bo razem z radnymi Sejmiku, byłym marszałkiem Jerzym Leszczyńskim i byłym wicemarszałek Markiem Olbrysiem. Samorząd województwa był tą instytucją, która wspierała powstawanie łomżyńskiej uczelni od samego początku. Przekazał pierwsze budynki przy ul. Akademickiej i pierwsze fundusze na rozpoczęcie działalności. Wraz z władzami miasta wnosił decydujący wkład w rozwój uczelni. Nie wszyscy od razu wierzyli, że się uda, ale wizje się spełniają i obecnie studenci współtworzą nasze miasto. Łomżyńskiej akademii już nikt nigdy niczego nie odmawia. Taka towarzyszy jej życzliwość. W imieniu zarządu i sejmiku zapewniam o stałym wsparciu samorządu województwa – powiedział Jacek Piorunek.
Łomżyńska uczelnia powstawała w 2004 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. Profesor Dariusz Surowik, od 2017 roku rektor uczelni, która w 2023 roku otrzymała nazwę Akademii Łomżyńskiej, przypomniał „kamienie milowe” jej rozwoju m.in.: adaptację pierwszych budynków i przejmowanie kolejnych w różnych częściach miasta, otwarcie w 2014 roku nowoczesnego kampusu przy ul. Akademickiej, zdobywanie kolejnych kategorii naukowych uprawniających m.in. do nadawania tytułów doktora i doktora habilitowanego, rozszerzanie współpracy międzynarodowej, kolejne kierunki kształcenia.
– Jubileusz to moment zatrzymania i refleksji, budujący zbiorową tożsamość. Czynnikiem rozwojowym naszego miasta jest edukacja. Silna, niezależna i ambitna uczelnia ma ogromną rolę miastotwórczą i regionotwórczą, budzi dumę i radość. Daje dostęp do dobrej i bezpłatnej edukacji wielu młodym ludziom, daje szansę rozwijania talentów. Nasze 20 lat to blisko 9 tysięcy absolwentów i 120 milionów złotych pozyskanych na tworzenie nowoczesnej bazy, a ponieważ badania wskazują, że najczęściej znajduje się pracę w swoich regionach, można sądzić, że niemal w każdej łomżyńskiej instytucji i firmie można znaleźć naszych absolwentów. Dla miasta i regionu to, co zgodnie z wizją i ambicjami profesora Kazimierza Pieńkowskiego, zaczynało się od stworzenia ścieżki, dziś jest solidnym traktem, a w przyszłości powinno być autostradą do sukcesu naszego miasta – mówił rektor Dariusz Surowik.
Przypominając postać twórcy i pierwszego rektora uczelni złożył hołd wszystkim, którzy także przyczyniali się do jej powstania. Wiele z tych osób nadal związanych jest z uczelnią. Tych, którzy już odeszli, uczestnicy gali uczcili chwila ciszy.
– Wiemy, że nigdy nie możemy spocząć na laurach, mamy wielki dług do spłacenia wobec naszych mentorów – dodał profesor Dariusz Surowik. Poinformował o inicjatywie społecznego komitetu, który chce doprowadzić do stworzenia na terenie kampusu ławeczki upamiętniającej profesora Kazimierza Pieńkowskiego.
W ocenie reaktora Akademia Łomżyńska jest także źródłem dynamicznych społecznych zjawisk w mieście i regionie za sprawą studentów i pracowników, którzy udzielają się w wielu dziedzinach, np. jako wolontariusze, organizatorzy, inicjatorzy różnorodnych przedsięwzięć. Dariusz Surowik skierował także specjalne słowa wdzięczności pod adresem samorządowców: województwa, miasta, powiatów i gmin, instytucji, organizacji i firm, zwłaszcza z województwa podlaskiego oraz mazowieckiego, które w rozmaity sposób wspierały rozwój uczelni. Kilkoro przedstawicieli podmiotów gospodarczych (Novum, Phoenix Systems, OSM Piątnica, EDPOL) otrzymało statuetki „Przyjaciel Akademii Łomżyńskiej”.
– Jest coraz większy krąg ludzi, wśród których hasło „Akademia Łomżyńska” wywołuje pozytywne skojarzenia, bo Akademia to przede wszystkim ludzie – podkreślił rektor Dariusz Surowik.
Gratulacje i podziękowania przekazało z okazji jubileuszu liczne grono gości gali. W podwójnej roli – samorządowca i pracownika uczelni wystąpił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
– Akademia to doskonała kuźnia kadr także dla naszych instytucji miejskich, szansa dla młodych ludzi, żeby decydowali się tu zostać i rozwijać miasto – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.
W podobnym duchu swoje refleksje przekazali także m.in. starostowie Lech Marek Szabłowski z Łomży i Waldemar Remfeld z Grajewa, wójt gminy Łomża Piotr Kłys, profesor Ludwik Malinowski ze Stowarzyszenia „Stopka”, przedstawiciele kilku zaprzyjaźnionych uczelni krajowych i zagranicznych, instytucji i organizacji. Gromkie brawa otrzymał Nico Nijsten z belgijskiego uniwersytetu w Leuven-Limburg, chlubiącego się 600-letnią tradycją. Mówił wiele o wspólnej Europie, a zakończył słowami uznania pod adresem gospodarzy.
– Jeżeli zrobiliście tyle przez 20 lat, to co zrobicie za 600 – wykrzyknął.
Prowadząca galę Jolanta Święszkowska zaprosiła uczestników na kolejne jubileuszowe wydarzenia, z których naukowy wymiar ma konferencja o miastotwórczej i regionotwórczej roli ośrodków akademickich, a artystyczny – koncert Sławomir Uniatowskiego.
tekst i fot. Maciej Gryguc