Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Centrum Kształcenia Zawodowego na miarę XXI wieku

27 października 2022

Nowoczesne, świetnie wyposażone i przyjazne osobom z niepełnosprawnościami – w czwartek, 27 października, oficjalnie otwarto Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Andersa w Białymstoku. Koszt inwestycji to 18,5 mln zł, z czego ponad 14 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. W uroczystym otwarciu placówki wziął udział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Marszałek podkreślał, że inwestycja to znakomity przykład efektywnego wykorzystania funduszy europejskich, z której korzyści będą czerpać uczniowie, ale też przedsiębiorcy branży drzewnej.

Podlaskie stawia na szkolnictwo zawodowe  ­

 – Te warsztaty pozwolą na naukę zawodu na najwyższym poziomie, na zdobycie przez uczniów wysokich kwalifikacji. To z pewnością ułatwi im wejście na rynek pracy. A na takich absolwentów czekają przedsiębiorcy: z umiejętnością wykorzystania nowoczesnych sprzętów, z kompleksową wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat zawodu. Ta szkoła to oferuje – podkreślał.

Marszałek Kosicki przypomniał, że od końca 2018 r. na projekty związane ze szkolnictwem zawodowym Miasto Białystok otrzymało 70 mln zł z funduszy unijnych, którymi zarządza Samorząd Województwa Podlaskiego.

– My wiemy, że szkolnictwo zawodowe jest bardzo ważne dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Dlatego urząd marszałkowski jest otwarty i zainteresowany tego typu przedsięwzięciami – dodał.

Zaznaczył, że w programie unijnym dla Podlaskiego na lata 2021-2027 na projekty związane ze szkolnictwem zawodowym w województwie podlaskim zaplanowano kwotę w wysokości 41 mln euro.

Nowoczesność w zabytkowej oprawie

Warsztaty mieszczą się budynku powstałym pod koniec XIX wieku. Pierwotnie była tu fabryka włókiennicza. Jak mówiła dyrektor szkoły Renata Frankowska, całe przedsięwzięcie było nie lada wyzwaniem. Ale udało się. Budynek jest odremontowany, a jednocześnie zachował swój zabytkowy charakter i urok. 

– Dzięki zrealizowanej inwestycji przy ogromnym wsparciu środków z Unii Europejskiej, uczniowie i nauczyciele zyskali nowoczesne przestrzenie i innowacyjne narzędzia do nauki zawodu przeznaczone przede wszystkim do branży drzewnej – podkreślała Renata Frankowska.

Od kawałka drewna do mebla

Realizacja projektu obejmowała bardzo szeroko pojęte prace budowlane, zastosowano m.in. nowy podział pomieszczeń, wymieniono okna i drzwi, budynek, zamontowano system odpylania i sprężonego powietrza, zagospodarowano teren wokół budynku, a przede wszystkim wyposażono pracownie w nowoczesny sprzęt. Na trzech piętrach budynku stworzono 14 pracowni do nauki zawodu, w tym m.in. halę obróbki maszynowej drewna, lakiernię, pracownię renowacji i projektowania mebli, tapicernię, pracownie komputerowe, halę do obróbki drewna. Dobudowano też salę konferencyjną, magazyn i garaże.

– Teraz baza kształcenia zawodowego w ZST to unikatowy i nowoczesny obiekt edukacyjny. To miejsce niezwykłe, które tworzyć będzie nową jakość edukacji naszego miasta i województwa. To dzięki tej inwestycji młody człowiek będzie uczestniczył w całym procesie produkcji mebla: od przyjęcia materiału poprzez jego zaprojektowanie, zaprogramowanie obrabiarek sterowanych numerycznie, wykonanie makiety czy prototypu i realizację produktu finalnego – mówiła z satysfakcją dyrektor Frankowska.

Z nowoczesnego Centrum Kształcenia Zawodowego cieszą się również uczniowie.

– Szkoła naszych marzeń stała się rzeczywistością – powiedział Paweł Potaś w imieniu całej społeczności uczniowskiej.

W uroczystości otwarcia Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Andersa w Białymstoku wzięli też udział przedstawiciele białostockiego magistratu, Podlaskiego Kuratorium Oświaty, podlascy przedsiębiorcy z branży drzewnej, sympatycy szkoły, uczniowie i kadra pedagogiczna. Poświęcenia obiektu dokonali proboszcz parafii św. Rocha ks. Tadeusz Żdanuk
i proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy ks. Jan Fiedorczuk.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Babulewicz

 

 

Opublikował: Natalia Adamowicz

27 października 2022

Powrót na początek strony