Gaudeamus Igitur na Uniwersytecie w Białymstoku
Gaudeamus Igitur na Uniwersytecie w Białymstoku / Piotr Solarski
W swoim wystąpieniu wrócił on pamięcią do okresu, gdy sam był studentem białostockiego uniwersytetu. Przyznał, że był to czas „nie tylko zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim poznawania wartości, którymi kieruje się w życiu zawodowym i prywatnym”.
– Drodzy studenci! Przed wami wielka szansa. Macie wspaniałych przewodników w drodze do wiedzy. Jest to czas rozwoju, kreatywnego myślenia, poszerzania horyzontów, ale także podejmowania odważnych, mądrych decyzji. Życzę wszystkim, aby nowy rok akademicki spełnił pokładane w nim nadzieje – powiedział Łukasz Prokorym.
Warto tu studiować
Inauguracja roku 2024/2025 rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał JM rektor UwB prof. Mariusz Popławski, który przekonywał, że kierowana przez niego uczelnia jest doskonałym miejscem do studiowania – przyjaznym dla studenta, odpowiadającym na jego potrzeby.
– Mamy wspaniałą kadrę akademicką, administracyjną, dzięki naszej wspólnej aktywności i staraniom, zachęciliśmy wielu studentów i doktorantów, żeby u nas studiowało. W tym roku będzie ich ponad 8 tys., z czego 3,5 tys. to studenci pierwszego roku – wyliczał, życząc wszystkim żakom satysfakcji z nauki.
Prof. Popławski poinformował, że z końcem czerwca 2026 r. oddany zostanie do użytku nowy budynek humanistyki. Wspomniał także o wileńskiej jednostce uniwersytetu, jedynej takiej inicjatywie w skali kraju. Podziękował przy tym marszałkowi Łukaszowi Prokorymowi za jego obecność w Wilnie podczas inauguracji roku akademickiego.
– To jest gest nie tylko wsparcia dla uniwersytetu. To jest ogromny gest wsparcia dla Polaków mieszkających w Wilnie. My musimy o nich dbać, nie możemy o nich zapominać – podkreślił.
Nauka kluczem do sukcesu
Specjalne listy z okazji inauguracji przekazali wicemarszałek senatu Maciej Żywno oraz minister nauki Dariusz Wieczorek. Wojewoda Jacek Brzozowski wyraził nadzieję, że UwB pozostanie na zawsze taką instytucją, która „pozwala talentom błyszczeć, rozwijać się”. Z kolei prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, którego wielkim marzeniem było zostanie nauczycielem akademickim, przyznał, że „wszystko, co zawdzięcza, zawdzięcza nauce”.
W dalszej części spotkania odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów. Wręczone zostały również medale UwB. Otrzymali je: prof. Andrzej Górniak, prof. Andrzej Maziewski (który został wyróżniony także listem gratulacyjnym z okazji 50 lat pracy) oraz dr Wojciech Stachurski. Tytuł: Zasłużony dla Uniwersytetu został przyznany prof. Annie Gardockiej-Jałowiec, prof. Alicji Kisielewskiej oraz prof. Ryszardowi Łaźnemu. Swoje wystąpienia zaprezentowali przedstawiciele samorządów: studenckiego i doktorantów. Wykład inauguracyjny pt. „Dlaczego ekonomia ma znaczenie?” wygłosił prof. Robert Ciborowski.
Uniwersytet w Białymstoku utworzony został w 1997 r. jako 13. uniwersytet w Polsce. Wcześniej, przez blisko 30 lat, działała tu Filia Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w strukturze uczelni znajduje się 15 wydziałów, kształci 200 doktorantów. Uczelnia zatrudnia przeszło 1,2 tys. osób.
We wtorkowej inauguracji uczestniczyli członkowie korpusu dyplomatycznego i konsularnego, przedstawiciele władz państwowych, administracji rządowej i samorządowej, duchowieństwo, reprezentanci urzędów i instytucji, służb mundurowych, uczelni wyższych i szkół.
Anna Augustynowicz
fot.: Piotr Solarski