I edycja Międzynarodowej Olimpiady Dziedzictwo Pokoleń rozstrzygnięta
I edycja Międzynarodowej Olimpiady Dziedzictwo Pokoleń rozstrzygnięta / Kamil Timoszuk
– Inicjatywy takie, jak ta są najlepszą metodą na naukę. Młodzież samodzielnie pisze, co sądzi o danych wydarzeniach na podstawie materiałów o różnych sytuacjach z naszej historii. Tutaj mówimy o bardzo ważnej kwestii. O sybirakach, o osobach, które były niszczone i mordowane tylko za to, że były Polakami. Ich historia jest niezwykle bliska naszym mieszkańcom – mówił Artur Kosicki.
Marszałek przekazał również nagrody finansowe ufundowane przez samorząd województwa laureatom konkursu.
Olimpiada skierowana była do uczniów w wieku 14–19 lat. Jak podkreślali organizatorzy, celem przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa, pogłębiania wiedzy historycznej, zapoznanie młodych ludzi z kształtem kultury narodowej oraz pielęgnacją wartości patriotycznych.
Zadaniem uczestników było przygotowanie eseju na jeden z pięciu tematów. Wśród nich były m.in.: „Na Syberię i z Syberii. Motyw wygnania i repatriacji w polskiej literaturze romantycznej, dwudziestowiecznej i współczesnej” oraz „Skradzione dostojeństwo śmierci. Obrazy umierania w polskiej literaturze łagrowej”.
Blanka Hanna Ciborowska zajęła się pierwszym z nich.
– W swojej pracy przede wszystkim starałam się uchwycić istotę traumy Sybiru, która ciąży na Polakach. Pozostawiła na nas ogromne piętno. Mam nadzieję, że mi się to udało, a ci, którzy będą czytali mój esej, w jakiś sposób utożsamią się z tragiczną historią Sybiraków – mówiła. – Wprawdzie sama nie jestem potomkiem Sybiraków, ale ich historia jest mi niezwykle bliska – dodała.
Autorka zwycięskiego eseju wskazała przede wszystkim na rozróżnienie pojęcia Syberii i Sybiru. Podkreśliła, że pierwsze odnosi się do obszaru geograficznego, a drugie pojęcie jest znacznie szersze, to wywózka, kibitki, głód, zimno i kajdany.
Elżbieta Ławska zdobyła drugie miejsce, natomiast Alicja Maria Kozerska i Aleksandra Złotowska otrzymały ex aequo trzecie miejsce.
Oprócz nagród pieniężnych laureatki otrzymały od prof. Violetty Wejs-Milewskiej indeksy Uniwersytetu w Białymstoku. Z kolei Ryszard Chodyniecki, rektor Centrum Edukacji Nauczycieli, wręczył wszystkim finalistom nagrody rzeczowe, a wśród nich książkowe wydanie zbioru konkursowych esejów.
Równolegle z olimpiadą organizowane były warsztaty dla nauczycieli z zakresu wychowania patriotycznego, pogłębiania wiedzy historycznej i tradycji Rzeczypospolitej. Dodatkowo odbyły się zajęcia z retoryki, formułowania argumentacji i interpretacji utworów.
Olimpiada odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.
Dawid Korpacz
red. Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk