Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Międzynarodowy projekt „Begin” podsumowany na łomżyńskiej uczelni

24 października 2022

Główne założenia kolejnej perspektywy unijnych funduszy w województwie podlaskim przedstawił wicemarszałek Marek Olbryś w sobotę (22.10) w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych (MANS) w Łomży. Jego wykład był częścią pierwszego spotkania podsumowującego projekt „Begin”, realizowanego przez ostatnie trzy lata przez łomżyńską MANS oraz partnerskie ośrodki w Bułgarii, Niemczech, Portugalii i Włoszech.

– Otrzymałem zaproszenie władz uczelni, które są jednym z adresatów przedsięwzięcia mającego lepiej wyposażyć młodych ludzi w tzw. miękkie umiejętności potrzebne na rynku pracy. Wokół funduszy unijnych jest ostatnio wiele sprzecznych informacji, starałem się zatem je uporządkować i uspokoić, że uzgodnienia dotyczące regionalnych programów są w trakcie ustalania i przebiegają bez zakłóceń – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Podczas wykładu wicemarszałek poinformował o większych niż dotąd funduszach, jakie mają być przeznaczone na projekty edukacyjne, w tym dotyczące szkolnictwa wyższego i zawodowego.

– Zgodnie z podziałem obowiązków w zarządzie województwa, zajmuję się przede wszystkim projektami twardymi, dotyczącymi głównie infrastruktury i środowiska. Jednak doskonale wiem, jak ogromne znaczenie ma sfera projektów, które dają wiedzę i umiejętności, wyzwalają inicjatywy, przygotowują do wyzwań na rynku pracy – stwierdził wicemarszałek Marek Olbryś.

Projekt „Begin”, którego podsumowaniem była  konferencja pn. Zwiększanie miękkich umiejętności studentów i absolwentów szkół wyższych, realizowany był w ramach projektu Erasmusplus. Jak wyjaśniali liderzy przedsięwzięcia,  jego celem było opracowanie zestawu narzędzi, które zwiększą tzw. umiejętności miękkie studentów uczelni, a jednocześnie przyczynią się do zmniejszenia luki między kompetencjami oczekiwanymi na rynku pracy, a  oferowanymi przez szkolnictwo wyższe. W efekcie powstał materiał szkoleniowy, który będzie dostępny nie tylko dla uczestników projektu.         

– Pracodawcy często oczekują od potencjalnych pracowników np. doświadczenia zawodowego, czego młodzi ludzie po prostu nie mieli szans zdobyć. Nasz projekt wskazuje, że umiejętności miękkie mogą to doświadczenie zastąpić i pokazuje, jak to zrobić. Nasze programy szkoleniowe mają nie tylko wysoką jakość, ale i charakter uniwersalny, bo powstały na podstawie doświadczeń z odległych od siebie krajów Europy – tłumaczył prorektor MANS Ireneusz Żuchowski.      

Jego zdaniem, kilka lat realizacji projektu przewartościowało wiele doświadczeń. Zwłaszcza pandemia i zmiany technologiczne sprawiły, że niemal od nowa należy uczyć się komunikowania, zarządzania czasem, a także współdziałania w grupach.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys 

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

24 października 2022

Powrót na początek strony