Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Najlepsi uczniowie z regionu otrzymali naukowe stypendia marszałka

3 stycznia 2024

[05.12.2023] Rozdanie stypendiów edukacyjnych marszałka województwa

To laureaci konkursów, olimpiad lub turniejów na szczeblach wojewódzkim, ogólnopolskim bądź międzynarodowym. Mają najwyższe średnie ocen za naukę. W środę, 6 grudnia, marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Marek Malinowski wręczyli stypendia za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2022/2023 pięćdziesięciu ośmiu uczniom z regionu.

– Bardzo się cieszę, że stypendiów jest z roku na rok coraz więcej, że cały czas potencjał naszego regionu rośnie. Serdecznie wam gratuluję i dziękuję za to, że trzymacie poziom. Pokazujecie, że województwo podlaskie potrafi działać w sferze nauki, propagujecie ją. To wy jesteście przyszłością tego regionu i tego kraju – powiedział Artur Kosicki.

Najlepsi z najlepszych

Jak dodał, obecny Zarząd Województwa Podlaskiego od początku kadencji przyznał stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce w łącznej wysokości ponad 1 mln zł blisko 230 uczniom.

– To świadczy o tym, że jesteśmy potęgą intelektualną, a ja jestem po prostu z was dumny. Jesteście elitą Polski. To dla mnie wielki zaszczyt, że możemy środki finansowe przeznaczać na takie cele – podkreślił.

W tym roku stypendia przyznano 58 najzdolniejszym uczniom z całego regionu, m.in. z Białegostoku, Siemiatycz, Hajnówki, Zambrowa, Łomży, Bielska Podlaskiego, Wysokiego Mazowieckiego oraz powiatów: białostockiego, siemiatyckiego, sokólskiego, hajnowskiego i kolneńskiego (w załączeniu pełna lista stypendystów).

– Można powiedzieć, że tutaj są najlepsi z najlepszych. Serdecznie wam gratuluję, życzę powodzenia w nauce, żebyście kontynuowali waszą edukacyjną pasję, żebyście inwestowali w wiedzę, bo tego wam nikt nie zabierze – podkreślił członek zarządu Marek Malinowski.

„By rozwijać swoje umiejętności i pasje”

Tegoroczna kwota wsparcia wynosi 6 tys. zł dla jednego stypendysty. To o 2 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Stypendium jest przyznane za 10 miesięcy nauki w poprzednim roku szkolnym i zostanie wypłacone jednorazowo.

W imieniu nagrodzonych wypowiedział się Miłosz Rzepniewski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Zapewnił on, że nagrody stypendialne będą motywacją do podejmowania kolejnych działań, „by rozwijać swoje umiejętności i pasje”.

– Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za docenienie naszej pracy. Wymagała ona wiele wysiłku, trudu i nieraz pokonywania samego siebie, jednakże dążenie do celu było silniejsze – dodał.

Środową uroczystość uświetniły występy solistów Opery i Filharmonii Podlaskiej: Moniki Ziółkowskiej i Macieja Nerkowskiego przy akompaniamencie pianistki Kariny Komendery. Wzięli w niej udział Tadeusz Andrzej Mosiek z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Bożena Nienałtowska, dyrektor Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego, a także dyrektorzy i opiekunowie szkół.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

3 stycznia 2024

Powrót na początek strony