Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowy rok akademicki rozpoczęła łomżyńska MANS

20 października 2024

Jedna osoba przemawia, w tle siedzą władze uczelni

Nowy rok akademicki rozpoczęła łomżyńska MANS / Fot. Maciej Gryguc

Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych (MANS) w Łomży uroczyście rozpoczęła w sobotę,19.10, rok akademicki 2024/2025. Gratulacje i życzenia uczelnianej społeczności przekazał członek zarządu województwa Jacek Piorunek.

- W imieniu zarządu województwa i całego samorządu serdecznie dziękuję za zaproszenie na to ważne wydarzenia, jakim jest inauguracja kolejnego roku nauki w uczelni, która zaczynała swoją działalność w 1996 roku. MANS to niezwykle popularna i znakomicie oceniania uczelnia w gronie akademickich jednostek niepublicznych, o renomie wykraczającej poza nasze województwo. Bardzo cenimy sobie jako samorząd współpracę z uczelnią i realizowane wspólnie przedsięwzięcia. Chcę właśnie z rektorem i jego współpracownikami omówić zorganizowane wspólnie dużej konferencji gospodarczej. Wiodącym tematem byłby potencjał Łomży i subregionu w kontekście rozwoju sieci komunikacyjnej, drogowej i kolejowej - powiedział Jacek Piorunek.       

Rektor MANS Ireneusz Żuchowski w odpowiedzi zadeklarował pełną współpracę w realizacji tego przedsięwzięcia.

Łomżyńska uczelnia zaczynała przed 28 laty jako Wyższa Szkoła Agrobiznesu. Obecnie prowadzi kształcenie w kilku kierunkach (m. in. bezpieczeństwo wewnętrzne, budownictwo czy pielęgniarstwo), ale nadal jednym z wiodących jest rolnictwo. Dlatego wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, od lat współpracujący  z MANS, uhonorował kilkoro przedstawicieli uczelni nadanymi przez ministra rolnictwa medalami "Zasłużony dla Rolnictwa".    

- Województwo podlaskie rolnictwem stoi i cieszę się, że jest uczelnia, w której rozwijają się badania nad tą dziedziną. Mamy ogromny eksport naszych produktów rolnych, a może być jeszcze więcej, pod warunkiem, że będziemy mieli wykształconych rolników i przetwórców żywności - stwierdził wiceminister Stefan Krajewski.

Rektor Ireneusz Żuchowski w swoim wprowadzającym wystąpieniu przypomniał, że MANS to m. in.: 12,5 tys. absolwentów; 1300 osób rozpoczynających w tym roku studia; najwyższa wśród szkół niepublicznych w Polsce północno - wschodniej (a 35. w kraju na 225 uwzględnionych) lokata w tradycyjnym rankingu wyższych szkół "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw". To także ponad 500 uczniów w liceum i technikum Zespołu Szkół Akademickich, udział w licznych projektach międzynarodowych, studenckie staże i wymiany m. in. w Niemczech, Grecji czy Portugalii, współpraca z uczelniami z wielu krajów, różnorodne konferencje naukowe i wydawnictwa, ale także projekty związane z odpowiedzialnością społeczną (m. in. dotyczące pomocy dla uchodźców z Ukrainy czy Uniwersytetu Złotego Wieku dla seniorów).   

- W tym roku, we współpracy z Narodowym Centrum Badan i Rozwoju podejmujemy dla kolejne duże wyzwania z funduszy europejskich. Pierwsze to modernizacja warunków kształcenia z m. in. bezpłatnymi wykładami i szkoleniami, pracowniami komputerowymi i rozwojem wirtualnej rzeczywistości w procesie kształcenia. Drugie przedsięwzięcia to "Otwarta uczelnia" z działaniami dostosowującymi nas do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: od cyfryzacji po przekształcenia naszej przestrzeni. Wpisujemy się także w inteligentne specjalizacje Województwa Podlaskiego - poinformował rektor Ireneusz Żuchowski.          

Jak podkreślił, dziękując pracownikom i studentom, akademia to naukowcy i studenci. 

- A my staramy się pomagać i dawać możliwości. Serdecznie pozdrawiam od Romana Englera, założyciela uczelni i pierwszego rektora, który nie mógł tu dzisiaj z nami być. Zapewniam, że podtrzymamy jego inicjatywę fundowania obrączek parom, które edukację w MANS przełożyły także na wspólne życie  - dodał rektor.

Nie zabrakło podczas inauguracji ślubowania i immatrykulacji grupy studentów, tradycyjnych akademickich pieśni Gaude Mater Polonia i Gaudeamu Igitur w wykonaniu chóru z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu (solistki i cały chór przedstawiły też krótki koncert), wręczenia stypendiów. Specjalnym akcentem było podpisane porozumienia i współpracy MANS i 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego przez rektora Ireneusza Żuchowskiego i dowódcę, pułkownika Pawła Gałązkę. Tytuł honorowego profesora MANS otrzymał Jozef Krilek z Uniwersytetu Technicznego w Zvolen (Słowacja), który także wygłosił wykład inauguracyjny o "dezintegracji dendromasy w sektorze rolniczym i leśnym".

Wśród gości inauguracji byli m. in. także  łomżyński biskup Janusz Stepnowski, poseł Mariusz Popielarz, wicewojewoda Paweł Krutul, radna sejmiku Bernadeta Krynicka , starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i samorządowcy kilku gmin, zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński, przedstawiciele partnerskich uczelni z Ukrainy, Niemiec, Grecji i Słowacji.

Tekst i fot.: Maciej Gryguc 

Opublikował: Jerzy Górko

20 października 2024

Powrót na początek strony