UwB. Sympozjum o polskiej pedagogice na przestrzeni wieków
Wicemarszałek podkreśliła, że dyskusja dotycząca podmiotowego traktowania dziecka jest bardzo potrzebna, szczególnie w kontekście postępujących przemian społeczno-kulturowych.
– Serdecznie dziękuję za podjęcie tego trudnego tematu. W imieniu swoim, marszałka Łukasza Prokoryma oraz całego zarządu województwa życzę owocnych obrad i konstruktywnych wniosków – dodała Wiesława Burnos.
DZIECKO W HISTORII to cykliczne przedsięwzięcie naukowe, odwołujące się do polskich tradycji oświatowych. Stanowi platformę wymiany wiedzy na temat praw dziecka, a udział w debatach jest okazją do szerokiej dyskusji naukowej nad dobrostanem każdej niepełnoletniej osoby i pogłębionej refleksji nad jej przeszłością, teraźniejszością i przyszłością w obliczu przemian społeczno-kulturowych w Polsce i na świecie.
Organizatorem konferencji jest Katedra Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.
– Tegoroczne spotkanie to wyjątkowe wydarzenie naukowe, umożliwiające jego uczestnikom prezentację wyników badań nad sytuacją dziecka na przestrzeni dziejów, a w szczególności jego godnością osobową, osobowościową i osobistą w sytuacji zniewolenia, utraty wolności, swobody – całkowitej zależności od innych – zapowiadała wydarzenie prof. dr hab. Elwira Kryńska, kierownik Katedry Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas dwóch dni obrad (21-22.10) debatować będą zarówno przedstawiciele zagranicznych środowisk naukowych, w tym Uniwersytetu Cambridge (Wielkiej Brytania), Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa), ale również uniwersytetów w Albanii, Włoszech, Hiszpanii, Turcji i Słowacji, jak też liczni naukowcy z ponad dwudziestu ośrodków badawczych w Polsce, reprezentujący (poza Uniwersytetem w Białymstoku) uniwersytety w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Krakowie, Olsztynie, Słupsku, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Otwarcie sympozjum uświetnił występ chóru „Śpiewająca szóstka” ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Białymstoku. IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dziecko w historii. Między godnością a zniewoleniem. Wychowanie od Bolesława Chrobrego do współczesności” odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.
Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk