Najzdolniejsi uczniowie szkół zawodowych mogą ubiegać się o stypendia. Do wydania 17,5 mln zł
Program jest zaplanowany na 4 lata. Tzn., że do 2028 roku, co dwanaście miesięcy będą ogłaszane nabory na stypendia dla uczniów szkół branżowych i techników. Pula pieniędzy to prawie 17,5 mln zł. Znaczna ich większość pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego). Projekt nie byłby możliwy do realizacji, gdyby nie pieniądze unijne.
– To pokazuje, że fundusze europejskie nie tylko wspierają infrastrukturalny rozwój naszych małych ojczyzn, ale też przywracają szacunek dla szkolnictwa zawodowego. Bo, jak pokazuje rynek pracy, to właśnie szkoły zawodowe dają nam fachowców, specjalistów, których brak jest coraz bardziej odczuwalny na rynku pracy – mówił marszałek. – Chciałbym zaznaczyć, że szkoły zawodowe są niezwykle ważne i stawiamy na przywracanie im miejsca w systemie szkolnictwa adekwatnego do ich wartości – dodał.
Natomiast Bogdan Dyjuk, w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego, poinformował, że w całym projekcie chodzi nie tylko o wsparcie finansowe.
– Jest też pewna innowacja, bowiem stypendyści będą mieli możliwość we współpracy z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr (partnerem projektu) przygotowania prac, w których wykażą się innowacyjnością i kreatywnością – podkreślał członek zarządu. – Tu chodzi o rozbudzenie, poprzez praktykę, zainteresowania kształceniem zawodowym, naukami zawodowymi. Chodzi też o to, żeby ci uczniowie czuli się docenieni, a później jako absolwenci kontynuowali naukę i zostawali w regionie, zasilając kadry fachowców – dodał.
Poseł Krzysztof Truskolaski również zauważył, że wsparcie stypendialne, skierowane do uczniów szkół zawodowych, może zwiększać zainteresowanie nauką w tego typu placówkach.
Realizatorem projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy. Dyrektor jednostki Hubert Ostapowicz informował, że o wsparcie mogą ubiegać się uczniowie II i III klas szkół branżowych I stopnia, I i II klas szkół branżowych II stopnia oraz uczniowie z klas II-V techników. Jest oczywiście wymagana wysoka średnia z przedmiotów ogólnych i zawodowych.
A Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim, który nadzoruje projekt stypendialny, dodała, że łącznie w przewidzianych czterech turach stypendia ma otrzymać około 2 tys. uczniów (rocznie ok. 500). Można też będzie wielokrotnie starać się o przyznanie wsparcia, wykonując za każdym razem innowacyjną pracę indywidualną lub zespołową.
– Chcemy, aby ci najlepsi uczniowie, najzdolniejsi pokazali, że warto uczyć się w szkołach zawodowych – podsumowała szefowa departamentu EFS.
Wszystkie informacje dotyczące stypendiów znajdują się w informacji: Rusza nabór wniosków na stypendia dla uczniów szkół branżowych.
Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski
- Jubileusz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
- Pół wieku sztuki i edukacji – uroczysta inauguracja roku akademickiego w białostockiej Akademii Teatralnej
- Inauguracja roku akademickiego w wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął nowy rok akademicki