Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Noc Innowacji 2022

21 października 2022

Mężczyzna w goglach do wirtualnej rzeczywistości

Pokazy, warsztaty, prezentacje i eksperymenty – to wszystko już w sobotę, 22 października na Politechnice Białostockiej (PB). Ponad 500 uczestników zgłosiło chęć udziału w tym wydarzeniu. Będzie można zobaczyć od środka laboratoria uczelni i obejrzeć widowiskowe eksperymenty. Wydarzenia prowadzą naukowcy oraz studenci PB.

Uczestnicy, którzy zarejestrowali się bezpłatnie i otrzymali potwierdzenie swojego zgłoszenia, będą mogli wziąć udział w wydarzeniach, takich jak: Czy wiesz co jesz? Tajniki produkcji włókien światłowodowych, Zdalnie sterowany samochód RC, Internet rzeczy od środka, Popularyzacja technologii wirtualnej rzeczywistości. To tylko kilka z 19 rodzajów wydarzeń organizowanych na trzech wydziałach uczelni.

– Chcemy zaprezentować dokonania Uczelni, patenty oraz to, jak dochodzimy do tego, że dane osiągnięcie powstało. Liczymy na odbiorcę od lat 3 do lat 103. Przy czym oczywiście zakładamy sobie różne cele. Ten młody odbiorca powinien zainteresować się techniką i zobaczyć, czasami poprzez zabawę, jak powstają mądre rzeczy trafiające często potem do powszechnego użytku. Chcemy też, by wiedział, że powstają one właśnie tutaj – powiedział dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 14 do 22 na kampusie przy ul. Wiejskiej 45 (teren pomiędzy ulicami Zwierzyniecką, Wiejską i Świerkową) na:

  • Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, ul. Wiejska 45 D, 15-351 Białystok
  • Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, ul. Wiejska 45 E, 15-351 Białystok
  • Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, Wiejska 45 A, 15-351 Białystok

Większość wydarzeń trwa od 15 do 30 minut i proponuje praktyczną wiedzę zaprezentowaną w atrakcyjny sposób. Naukowcy nie tylko przedstawiają zjawiska naukowe, trendy panujące w technologii, ale i konkretne rozwiązania inżynierskie, które mają zastosowanie w naszym życiu codziennym. Tematy zaproponowane przez prowadzących są na czasie i poruszają ważne kwestie, choćby energetykę cieplną budynków, odnawialne źródła energii, ekologiczne materiały budowlane, tajniki ekstremalnych zjawisk pogodowych, robotykę, czy też walkę z nowotworami.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej wydarzenia

Wydarzenie odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji „Digital Festival”, która jest realizowana od 4 lat. W czasie Nocy Innowacji można odwiedzić najważniejsze ośrodki naukowe w Polsce i poznać technologie zmieniające świat.


źródło i fot.: Politechnika Białostocka
oprac.: Paulina Tołcz

Publikujący: Paulina Tołcz

21 października 2022

Powrót na początek strony