Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

O etyce i biznesie na Uczelni Jańskiego w Łomży

11 października 2024

Jacek Piorunek na Uczelni Jańskiego w Łomży / Maciej Gryguc

Kapitałem firmy jest pracownik – uważa rektor łomżyńskiej Uczelni Jańskiego, ks. dr hab. Piotr Kulbacki. W piątek, 11.10, uczelnia zaprosiła naukowców, przedsiębiorców oraz młodzież szkół średnich na rozmowę o etyce w biznesie. Województwo Podlaskie wsparło organizację wydarzenia, a w debacie wziął udział członek zarządu województwa, Jacek Piorunek.

– Nie ma obszarów funkcjonowania społeczeństwa bez etyki. Przynajmniej tak powinno być, szczególnie w biznesie. Normy etyczne powinny istnieć w relacjach przedsiębiorcy z pracownikami, dostawcami i klientami. To ważne także dla nich. Dobrze jest mieć zaufanie, że przedsiębiorca dopełnia norm etycznych: nie oszuka, wykona swój towar czy usługę rzetelnie. Bardzo się cieszę, że szkoły podejmują takie tematy i że uczniowie są obecni na zaproszenie uczelni – powiedział Jacek Piorunek.

Przedstawiciel władz województwa wystąpił w piątek, 11.10, na konferencji naukowej w cyklu „Etyka w biznesie” w Uczelni Jańskiego w Łomży. W swoim wystąpieniu, Jacek Piorunek zaznaczył, że spotkania takie jak to przynoszą więcej korzyści niż duże kongresy gospodarcze, ponieważ sprzyjają bezpośredniej wymianie myśli i doświadczeń. Zachęcił do dalszej współpracy w tym zakresie.

Wprowadzeniem do debaty był wykład ks. dr hab. Piotra Kulbackiego, rektora Uczelni Jańskiego.

– Etyka jest fundamentem całego naszego życia i wyborów moralnych, jakich dokonujemy. W tym sympozjum chodzi o podniesienie wiedzy o jej roli w działalności biznesowej oraz dla życia społecznego. Chcemy pobudzić zainteresowanie tematem etyki w biznesie, szczególnie w kontekście korzyści, jakie płyną z przyjęcia postawy etycznej. Mówi się, że tylko ten może coś zdziałać, kto postępuje nieetycznie. A tymczasem chcę udowodnić, że moralne postępowanie owocuje skuteczną działalnością gospodarczą, a wymaga nie tyle bezwzględności, co raczej konsekwencji w działaniu. Biznes nie może polegać na niedostrzeganiu człowieka, który jest najcenniejszym zasobem w firmie – mówił rektor.

Sympozjum przygotowała również dr Maria Konopka, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy w bankowości. Pozostali wykładowcy mówili m.in. o komunikacji interpersonalnej, roli kobiet w polityce oraz przedsiębiorczości w okresie międzywojennym.

Maciej Gryguc
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Maciej Gryguc

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

11 października 2024

Powrót na początek strony