Odbyły się warsztaty „Masz tę moc!”
Witając jego uczestników – studentów białostockich uczelni i młodych mieszkańców województwa podlaskiego – marszałek życzył, aby wynieśli ze szkolenia jak najwięcej wiedzy.
– Widzę w waszej obecności na tych warsztatach nie tylko chęć doskonalenia swoich umiejętności, lecz także odwagę stawienia czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą publiczne przemawianie. Wasze słowa mogą kształtować rzeczywistość – powiedział Artur Kosicki.
Warsztaty „Masz tę moc!” poprowadziła Magdalena Gołaszewska: dziennikarka, trener wystąpień publicznych, konferansjer, przez 20 lat związana z TVP S.A. Oddział w Białymstoku. Prowadząca programy „na żywo”, wywiady, debaty, tv-show, współprowadząca także cykliczny program „Zasilani”, promujący województwo podlaskie na kanale YouTube i FB.
Jak mówiła prowadząca, najważniejsze w wystąpieniach publicznych są dwie rzeczy: naturalność i prawda.
– Nawiązując do tytułu warsztatów: „Masz tę moc!”, chciałabym, żebyście Wy, młodzi ludzie uwierzyli w to, że macie właśnie tę moc. Postawcie na naturalność, postaw na siebie i mów z serca. Te wszystkie techniki, m.in. o mowie ciała, komunikacji niewerbalnej, o dobrym przygotowaniu tekstu, o sposobie mówienia, o głosie, to są oczywiście ważne narzędzia, ale kiedy nie jesteśmy prawdziwi, nie wierzymy w to, co mówimy, to wszystko będą to tylko sztuczki. Jeżeli ktoś mówi prawdę i to, w co wierzy i chce dać to innym ludziom, to może nawet niewyraźnie mówić, ale ludzie będą pod wrażeniem i coś z takiego spotkania wyniosą. I o tym wszystkim właśnie są te warsztaty – podkreślała Magdalena Gołaszewska.
Mówiła też o tym, jak radzić sobie ze stresem podczas wystąpień publicznych i jak go oswoić.
– Najważniejsze to nie panikować, tzn. przyjąć tremę jako towarzysza. To jest jedna z emocji, które przeżywamy w życiu. Nie da się jej wyciąć, więc musimy się nauczyć tego, co się ze mną wtedy dzieje i co mogę z tym zrobić. Przyjąć to i nie wypierać tego. Każda emocja trwa kilkadziesiąt sekund i ona zgaśnie, tak jak zapalona zapałka, która zapłonie i po chwili zgaśnie – dodała.
Jedna z uczestniczek warsztatów, studentka biotechnologii Emilia Romatowska, powiedziała, że najbardziej zachęciło ją do udziału w dzisiejszych warsztatach zagadnienie związane z autoprezentacją.
– Z perspektywy studentki autoprezentacja jest bardzo ważna, także w przyszłej pracy. Nie jest to łatwe zagadnienie, ponieważ może nas często zjeść stres, więc myślę, że z dzisiejszego spotkania wyciągnę dla siebie parę lekcji – zaznaczyła.
Anna Wieniewicz, studentka piątego roku biologii, podkreśliła z kolei, że warsztaty to bardzo dobra okazja do podszkolenia umiejętności wystąpień.
– Umiejętność autoprezentacji jest umiejętnością niezbędną w dzisiejszych czasach, bez której młody człowiek na rynku pracy nie może liczyć na zbyt wiele – mówiła.
Współorganizatorem wydarzenia był Podlaski Instytut Kultury.
Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski