Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odbyły się warsztaty „Masz tę moc!”

30 stycznia 2024

Wystąpienia publiczne, komunikacja interpersonalna, potęga głosu, opanowanie tremy, autoprezentacja – to główne zagadnienia, które zgłębiali uczestnicy wtorkowych (30.01) warsztatów w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Spotkanie zorganizowane przez Województwo Podlaskie otworzył marszałek Artur Kosicki.

Witając jego uczestników – studentów białostockich uczelni i młodych mieszkańców województwa podlaskiego – marszałek życzył, aby wynieśli ze szkolenia jak najwięcej wiedzy.

– Widzę w waszej obecności na tych warsztatach nie tylko chęć doskonalenia swoich umiejętności, lecz także odwagę stawienia czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą publiczne przemawianie. Wasze słowa mogą kształtować rzeczywistość – powiedział Artur Kosicki.

Warsztaty „Masz tę moc!” poprowadziła Magdalena Gołaszewska: dziennikarka, trener wystąpień publicznych, konferansjer, przez 20 lat związana z TVP S.A. Oddział w Białymstoku. Prowadząca programy „na żywo”, wywiady, debaty, tv-show, współprowadząca także cykliczny program „Zasilani”, promujący województwo podlaskie na kanale YouTube i FB.

Jak mówiła prowadząca, najważniejsze w wystąpieniach publicznych są dwie rzeczy: naturalność i prawda.

– Nawiązując do tytułu warsztatów: „Masz tę moc!”, chciałabym, żebyście Wy, młodzi ludzie uwierzyli w to, że macie właśnie tę moc. Postawcie na naturalność, postaw na siebie i mów z serca. Te wszystkie techniki, m.in. o mowie ciała, komunikacji niewerbalnej, o dobrym przygotowaniu tekstu, o sposobie mówienia, o głosie, to są oczywiście ważne narzędzia, ale kiedy nie jesteśmy prawdziwi, nie wierzymy w to, co mówimy, to wszystko będą to tylko sztuczki. Jeżeli ktoś mówi prawdę i to, w co wierzy i chce dać to innym ludziom, to może nawet niewyraźnie mówić, ale ludzie będą pod wrażeniem i coś z takiego spotkania wyniosą. I o tym wszystkim właśnie są te warsztaty – podkreślała Magdalena Gołaszewska.

Mówiła też o tym, jak radzić sobie ze stresem podczas wystąpień publicznych i jak go oswoić.

– Najważniejsze to nie panikować, tzn. przyjąć tremę jako towarzysza. To jest jedna z emocji, które przeżywamy w życiu. Nie da się jej wyciąć, więc musimy się nauczyć tego, co się ze mną wtedy dzieje i co mogę z tym zrobić. Przyjąć to i nie wypierać tego. Każda emocja trwa kilkadziesiąt sekund i ona zgaśnie, tak jak zapalona zapałka, która zapłonie i po chwili zgaśnie – dodała.

Jedna z uczestniczek warsztatów, studentka biotechnologii Emilia Romatowska, powiedziała, że najbardziej zachęciło ją do udziału w dzisiejszych warsztatach zagadnienie związane z autoprezentacją.

– Z perspektywy studentki autoprezentacja jest bardzo ważna, także w przyszłej pracy. Nie jest to łatwe zagadnienie, ponieważ może nas często zjeść stres, więc myślę, że z dzisiejszego spotkania wyciągnę dla siebie parę lekcji – zaznaczyła.

Anna Wieniewicz, studentka piątego roku biologii, podkreśliła z kolei, że warsztaty to bardzo dobra okazja do podszkolenia umiejętności wystąpień.

– Umiejętność autoprezentacji jest umiejętnością niezbędną w dzisiejszych czasach, bez której młody człowiek na rynku pracy nie może liczyć na zbyt wiele – mówiła.

Współorganizatorem wydarzenia był Podlaski Instytut Kultury.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

30 stycznia 2024

Powrót na początek strony