Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Po raz pierwszy zebrała się rada programowa MANS w Łomży

1 marca 2024

Wicemarszałek Marek Olbryś i profesor Ireneusz Żuchowski

Wicemarszałek Marek Olbryś wszedł w skład doradczego gremium Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych (MANS) w Łomży. Spotkanie inauguracyjne kilkudziesięciu osób zaproszonych do współpracy przez uczelnię odbyło się w czwartek 29 lutego.

– Cieszę się, także jako absolwent, że jedyna rolnicza uczelnia w regionie i jedna z najstarszych wśród niepublicznych, zaprasza swoich przyjaciół i chce korzystać z ich dorobku. Ja mogę służyć doświadczeniami samorządowca, wicemarszałka województwa, ale także zdobytymi w ważnej dla Łomży firmie komunalnej – powiedział wicemarszałek. – To naturalne, że uczelnie potrzebują ekspertów z wielu dziedzin. MANS to wspaniała propozycja dla młodzieży, zwłaszcza w województwie, którego wizytówką i wielkim atutem jest rolnictwo. Doceniam także akcentowane tu mocno dobre relacje z wieloma ośrodkami województwa mazowieckiego – dodał.          

Uczestników spotkania powitał profesor Ireneusz Żuchowski, rektor MANS.

– Bardzo dziękuję, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie. Rada programowa czy inaczej - rada ekspertów - funkcjonuje przy każdej uczelni. Jest ciałem, które będziemy prosili o pewną pomoc, przede wszystkim merytoryczną. I z wdzięcznością będziemy słuchać „podpowiedzi” w sprawach związanych z edukacją, kierunkami rozwoju, kompetencjami, które powinni osiągać nasi studenci – zapewniał rektor. – Pochodzicie państwo z różnych środowisk, macie różnorodne doświadczenia. Chcemy czerpać z waszej wiedzy i umiejętności wiążąc to z naszymi kierunkami kształcenia. Nie mam wątpliwości, że działanie rady będzie miało korzystny wpływ na uczelnię, a państwu da możliwość rozwijania współpracy różnych środowisk – podkreślał.

Wspólnie z prorektorami, Andrzejem Borusiewiczem i Piotrem Ponichterą, wręczył uroczyście akty powołania kilkudziesięciu osobom. Obok wicemarszałka Marka Olbrysia, w radzie znalazła się spora grupa samorządowców, m.in. starostowie z Łomży, Ostrołęki, Grajewa, Wysokiego Mazowieckiego czy Ostrowi Mazowieckiej, burmistrzowie i wójtowie. Są szefowie szpitali z Łomży, Ostrołęki i Zambrowa (MANS kształci m. in. pielęgniarki), reprezentanci instytucji, organizacji, firm z różnych dziedzin. Przewodnictwo członkowie rady powierzyli Izabeli Metelskiej z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łomży, a jej zastępcą został Zbigniew Chrupek, starosta z Ostrowi Mazowieckiej.

Wizytówkę uczelni, która kształci m.in. w zakresie rolnictwa, towaroznawstwa, logistyki, bezpieczeństwa wewnętrznego czy pielęgniarstwa, przedstawił radzie profesor Andrzej Borusiewicz, a w dyskusji m.in. pojawił się postulat wprowadzenia do programu uczelni specjalizacji mleczarskiej.        

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa             

Publikujący: Aneta Kursa

1 marca 2024

Powrót na początek strony