Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Politechnika Białostocka wkroczyła w nowy rok akademicki 2022/2023

7 października 2022

Członek zarządu Wiesława Burnos mówi do mikrofonu na tle ścianki z logo Politechniki Białostockiej

Politechnika Białostocka wkroczyła w nowy rok akademicki 2022/2023

W murach Auli Dużej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej (PB) wybrzmiała pieśń „Gaudeamus Igitur”. W czwartek, 6 października zainaugurowano tam nowy rok akademicki 2022/2023. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa oraz Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku. List gratulacyjny do społeczności akademickiej PB skierował marszałek Artur Kosicki.

- Jako Samorząd Województwa Podlaskiego z ogromną satysfakcją wspieramy wiele inicjatyw podejmowanych przez społeczność Państwa uczelni w różnych sferach i dziedzinach. Władzom i kadrze naukowej przekazuję życzenia przede wszystkim zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz nieustającej inspiracji do podejmowania wszelkich działań na rzecz dalszego, owocnego rozwoju uczelni. Natomiast całej społeczności Politechniki Białostockiej życzę pomyślności oraz powodzenia w realizacji wszystkich podjętych w obecnym roku akademickim planów i zamierzeń, dla dobra naszego regionu oraz całego kraju - napisał marszałek.

Dodał, że Podlaskie będzie się rozwijać jeśli jej mieszkańcy będą ludźmi wykształconymi, umiejącymi przystosować się do zmieniających się warunków gospodarczych. Zaznaczył także, że Politechnika Białostocka ma tutaj znaczący wkład w realizacji tego ważnego celu.

Dobra współpraca

Samorząd województwa przez ostatnie lata wspiera finansowo liczne inicjatywy białostockiej uczelni technicznej. Z dofinansowania Województwa Podlaskiego realizowany jest m.in. projekt „Politechnika Białostocka - Podlaski Uniwersytet Dziecięcy”, Fundacja na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej zorganizowała „Juwenalia w klubowej odsłonie „Koncertowa Majówka””, Radio Akadera realizuje cykl programów radiowych „Niezwykłe Podlasie”, „Odkryj podlaskie zabytki”, studenci z koła naukowego Auto-Moto Club uczestniczyli w Międzynarodowych Targach ITM Industry, a Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej zaprosiło absolwentów z różnych stron świata na międzynarodowy zjazd.

Obecny Zarząd Województwa Podlaskiego przekazał Politechnice Białostockiej łącznie blisko 2,8 mln zł.

Solidarni z Ukrainą

- Przed rokiem wszyscy zastanawialiśmy się jak potoczy się kształcenie studentów, działalność badawcza, a także czy nawiązywane przez PB przez lata kontakty międzynarodowe wytrzymają próbę pandemii? Uważam, że Politechnika Białostocka zdała ten egzamin bardzo dobrze. Oswoiwszy się z pandemią musieliśmy stawić czoła nowemu wyzwaniu. Nie spodziewaliśmy się, że świat stanie w obliczu wojny na Ukrainie – powiedziała prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Rektor białostockiej politechniki przypomniała, że cała społeczność akademicka PB włączyła się w zbiórki darów. Politechnika udostępniła także swoją infrastrukturę m.in. domy studenta i halę sportową. Na terenie uczelni specjalnie dla uchodźców wojennych zorganizowano bezpłatne kursy języka polskiego, specjalistyczne kursy e-learningowe w języku ukraińskim, a także umożliwiono studentom i doktorantom ukraińskim przeniesienie się na studia w PB.

– Od 24 lutego cała społeczność akademicka PB wyraża solidarność z narodem ukraińskim, bo tworzymy uczelnię, w której demokracja, równość i wolność stanowią fundamenty współczesnego świata. Wspieraliśmy i będziemy wspierać walczącą z agresją Ukrainę. Jesteśmy w kontakcie z naszymi partnerskimi uczelniami ukraińskimi oferując wszelkiego rodzaju pomoc – dodała rektor.

Politechnika Białostocka – historia, dorobek, absolwenci

- Pragnę Was zapewnić, że wybraliście bardzo dobrą uczelnię. Uczelnię ściśle związaną z regionem, ale jednocześnie powiązaną kontaktami z uczelniami w Polsce i w świecie. Życzę Wam, by czas studiów był dla Was wspaniałym przeżyciem i pozwolił na rozwijanie zainteresowań. Rozwój Waszej kreatywności i wspieranie pasji to dla nas najważniejsze zadania – zaznaczyła prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Rektor białostockiej Politechniki przypomniała zebranym, że dumą uczelni są jej absolwenci. Dzięki swoim umiejętnościom są pozyskiwani przez regionalnych pracodawców, a także odnoszą liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Dodała, że zanim opuścili mury uczelni wielu z nich działało w studenckich kołach naukowych, a ich projekty były doceniane w krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. zaprojektowany bolid CMS-8 w formule student albo roboty Sumo.  

Początek uczelni datuje się na 1 grudnia 1949. Wówczas powstała Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska NOT w Białymstoku. W 1964 r. uczelnia otrzymała zgodę Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie studiów dziennych i zaocznych oraz prowadzenie kursów magisterskich. Zmieniła nazwę na Wyższa Szkoła inżynierska. W 1974 r. Wyższa Szkoła Inżynierska podniesiona została do rangi uczelni akademickiej, od tej pory działa już jako Politechnika Białostocka.

Na Politechnice Białostockiej kształci się obecnie ok. 7 tys. studentów na sześciu wydziałach uczelni.

Politechnika Białostocka jest regionalnym liderem w obszarze badawczo-rozwojowym oraz dydaktyki. Studenci i pracownicy mają dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych. W latach 2004 -2021 PB zrealizowała ponad 130 projektów o łącznej wartości przekraczającej 493 mln zł.

W 2021 roku uczelnia została partnerem Xylopolis – prezentacji województwa podlaskiego podczas EXPO 2020 Dubai, która może stać się Międzynarodowym Centrum Nauki i Sztuki na kampusie Politechniki Białostockiej.

W uroczystej inauguracji uczestniczyli m.in. Paweł Wdówik - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski, abp Józek Guzdek – metropolita białostocki oraz przedstawiciele polskich uczelni technicznych, lokalni samorządowcy i doktoranci, studenci oraz licealiści.

Cezary Rutkowski
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Natalia Adamowicz

7 października 2022

Powrót na początek strony