Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Politechnika Białostocka z nowoczesnym kompleksem boisk

3 czerwca 2024

Oficjele przecinają wstęgi

Politechnika Białostocka z nowoczesnym kompleksem boisk / Michał Pawłowski

Zajmuje powierzchnię 10 tys. mkw i mieści: boisko do piłki nożnej z mobilną trybuną, boiska do gry w siatkówkę plażową, park kalisteniczny, korty do tenisa i pierwsze w Polsce korty do squasha na świeżym powietrzu. Nowy kompleks sportowy Politechniki Białostockiej oficjalnie otwarto w poniedziałek, 3 czerwca. Władzom uczelni inwestycji pogratulował marszałek Łukasz Prokorym.

Nowe miejsce na sportowej mapie Białegostoku pozwala na uprawianie dziewięciu dyscyplin sportowych. Marszałek Prokorym zaznaczył, że tego rodzaju inwestycja zwiększa atrakcyjność naszego regionu, a jej powstanie jest zasługą olbrzymiego zaangażowania społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej.

– Gratuluję pani rektor, że dbając o wysoki poziom największej uczelni w regionie, jednocześnie bierze pod uwagę ducha sportowego, z którym nauka i edukacja jest w pewien sposób połączona. Gratuluję wspaniałej pracy zespołowej, dzięki której w sercu tego kampusu powstał tak piękny kompleks boisk – mówił.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk wyjaśniła, że realizacji tego przedsięwzięcia oczekiwała cała społeczność uczelni. Przypomniała, że pomysł na budowę obiektu powstał w trakcie jej rozmów z samorządem studenckim przed wyborami rektora w 2020 r. 

– Cieszę się bardzo, że tę ideę udało się zrealizować. Nie było to ani łatwe, ani szybkie, bo trzeba było zdobyć fundusze, a także wykonać obiekt w taki sposób, żeby spełniał najwyższe standardy, jeśli chodzi o uprawiane sportu – mówiła.

Dodała, że z obiektu będą mogli korzystać, oprócz studentów, pracowników uczelni i uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, także wszyscy mieszkańcy Białegostoku. Na terenie kompleksu będą również odbywały się zajęcia oraz treningi w ramach Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Białostockiej.

Modernizacja kompleksu boisk na kampusie Politechniki Białostockiej została zrealizowana przy wsparciu funduszy rządowych, a jej koszt wyniósł blisko 8,5 mln zł. Cały teren jest ogrodzony, oświetlony oraz wyposażony w monitoring i przystosowany do użytkowania również przez osoby z niepełnosprawnościami. 

W poniedziałkowym otwarciu uczestniczyli m.in. europoseł Tomasz Frankowski, wicewojewoda Paweł Krutul, wiceprezydent Białegostoku Tomasz Klim, przewodnicząca białostockiej rady miejskiej Katarzyna Jamróz, przedstawiciele Politechniki Białostockiej i innych białostockich uczelni, uczelnianych klubów AZS oraz wykonawcy projektu.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Michał Pawłowski

Opublikował: Dawid Korpacz

3 czerwca 2024

Powrót na początek strony