Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Politechnika Białostocka zainicjowała kolejną edycję Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

26 października 2022

Rektor PB i marszałek Artur Kosicki

W roku akademickim 2022/2023 w zajęciach na uczelni weźmie udział około 200 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. We wtorek, 25 października, marszałek Artur Kosicki podpisał umowę i list intencyjny z Politechniką Białostocką (PB) na wsparcie finansowe nauki najmłodszych studentów.

– Nie wyobrażam sobie, aby samorząd podlaski nie uczestniczył w tak wspaniałym przedsięwzięciu. To inwestycja w naszą młodzież, w przyszłość regionu, dlatego bardzo się cieszę, że jesteśmy partnerem PUD – mówił marszałek.

Wyraził również słowa uznania dla uczelni, która ma świetnych specjalistów i bardzo dobre podejście do wychowywania młodych ludzi.

– I przyczyni się do tego, że diamentów w świecie nauki będziemy mieli jeszcze więcej – ocenił Artur Kosicki. – Chcemy, aby wielu młodych ludzi mogło z tej inicjatywy skorzystać.

Dlatego zadeklarował, że wsparcie z budżetu województwa zostanie w tej edycji zwiększone z 30 tys. zł do 45 tys. zł, a w nowym – 2023 r. ta kwota zostanie podwojona.

Połknąć „bakcyla” na przyszłość

PUD wspierają również miasta: Augustów, Białystok, Grajewo i Siemiatycze.

– To, że mamy takich partnerów, umożliwia realizację 14. już edycji tego przedsięwzięcia. Każda z nich miała swój program, coraz bardziej atrakcyjny. Mam nadzieję, że w tym roku przekroczymy już liczbę łącznie 1000 uczestników PUD – zapowiedziała prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Dodała, że inicjatywa wpisuje się w misję uczelni, polegającą na kształceniu ustawicznym.

– Politechnika oferuje formy kształcenia dla osób od lat 3 do 103. A PUD to seria wykładów, warsztatów, zajęć interaktywnych, przygotowanych przez pracowników PB, przede wszystkim z myślą o młodych adeptach, którzy chcą rozwijać swoje pasje i zainteresowania techniczne. Najlepiej poznać uczelnię od środka, połknąć „bakcyla” na przyszłość – stwierdziła rektor.

Błyskawiczna rekrutacja

Prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich PB, poinformował, że rekrutacja rozpocznie się 3 listopada 2022 r., o godz. 10, na stronie PUD. W Białymstoku odbywać się będzie w formie elektronicznej.

– Ostatnio limit miejsc wyczerpał się w 2-3 minuty – przypomniał prorektor.

Natomiast w Augustowie, Grajewie i Siemiatyczach zapisy będą prowadzone przez samorządy we współpracy ze szkołami podstawowymi. A już 26 listopada najmłodsi studenci PB wezmą udział w wykładzie inauguracyjnym na temat owadów (w programie zajęć również m.in. mechanika, programowanie, projektowanie mostów, matematyka, fizyka, chemia czy warsztaty dziennikarskie w radiu Akadera).

***

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to inicjatywa, której celem jest popularyzacja nauki oraz badań naukowych wśród uczniów szkół podstawowych nie tylko z Białegostoku i bliskich okolic, ale także z terenu województwa. Dzięki zajęciom na PUD dzieci z zobaczą potencjał Politechniki Białostockiej (PB) z bliska. W roku akademickim 2022/2023 uruchomione zostaną: Augustowski Uniwersytet Dziecięcy, Białostocki Uniwersytet Dziecięcy, Grajewski Uniwersytet Dziecięcy oraz Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy. Będzie w nich uczestniczyło około 200 uczniów w regionie.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka    
fot.: Paweł Krukowski

 

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

26 października 2022

Powrót na początek strony