Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 1,4 miliona złotych więcej na kształcenie zawodowe w Sokółce, Wysokiem Mazowieckiem i Łapach

23 listopada 2022

Grafika z widocznym napisem milion czterysta tysięcy złotych oraz tekstem odnoszącym się do załączonego artykułu.

Dotacja na kształcenie zawodowe / UMWP

Staże zawodowe dla uczniów, stypendia, wyposażenie pracowni szkolnych – m.in. na takie działania szkoły zawodowe w Sokółce, Wysokiem Mazowieckiem i Łapach przeznaczą dodatkowe pieniądze z funduszy europejskich. Zarząd województwa na posiedzeniu w środę, 23 listopada, zwiększył dotacje na trzy prowadzone już projekty dotyczące kształcenia zawodowego młodzieży.

– Szkoły zawodowe przeszły w ciągu ostatnich lat przemianę, dzięki której znów stają popularne wśród uczniów i rodziców. Chyba najbardziej widoczną zmianą jest podejście do kształcenia praktycznego – poprzez nawiązywanie współpracy z pracodawcami, staże i praktyki u przedsiębiorców. To ważne, by młodzi ludzie byli kształceni w warunkach, w jakich potem będą pracować. Daje im to szanse na lepsze przygotowanie do pracy i lepsze warunki zatrudnienia – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za sektor edukacji.

Powiat sokólski zwiększone wsparcie otrzymał na projekt realizowany w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce. Przeznaczy je na dodatkowe staże zawodowe oraz wyposażenie pracowni i warsztatów szkolnych (np. w ciągnik z ładowaczem czy prasę belującą).

Z kolei Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr rozszerzy projekt, który prowadzi w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem. Zorganizuje dodatkowe staże w firmach, kupi nowe komputery, a także włączy do projektu uczniów, kształcących się w kierunku technik programista.

Natomiast powiat białostocki dodatkowe dofinansowanie otrzymał na przedsięwzięcie w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach. Wykorzysta je na zwiększenie puli stypendiów, studia podyplomowe z odnawialnych źródeł energii oraz szkolenia coachingowe dla nauczycieli.

Do tej pory, w ramach programu regionalnego, dotacje unijne na kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki zostały przyznane ponad 150 podmiotom na blisko 190 mln zł.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Krystian Guzewicz

23 listopada 2022

Powrót na początek strony