Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 1,5 mln zł z budżetu województwa dla młodych artystów

9 lutego 2024

Ponad 1,5 mln zł z budżetu województwa dla młodych artystów / Paweł Krukowski

W tym roku stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego dla uzdolnionych artystycznie uczniów przyznano aż 510 osobom. Ich pasje są różne – to taniec, śpiew, gra na instrumentach, teatr, literatura i sztuki plastyczne. Pieniądze mają pomóc rozwijać im te zainteresowania. Gala, podczas której wręczono certyfikaty stypendialne, odbyła się w piątek, 9 lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Gospodarzami uroczystości byli: marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członek zarządu województwa Marek Malinowski.

– Na tej sali jest dzisiaj pół tysiąca młodych, uzdolnionych artystycznie ludzi. Rozpiera mnie duma. W imieniu własnym i zarządu gratuluję wszystkim tegorocznym stypendystom – mówił marszałek Artur Kosicki, dziękując także rodzicom i opiekunom wyróżnionych młodych ludzi.

Jak zaznaczył, obecny zarząd zwiększa rok rocznie pulę środków na stypendia. W tym roku ta kwota jest rekordowa i sięga blisko 1,5 mln zł. Każdy ze stypendystów otrzyma na rok 3 tys. zł (po 250 zł miesięcznie).

– Ktoś kiedyś mnie zapytał, dlaczego to robię – mówił marszałek. – Bo tutaj jest przyszłość, bo wy – zwracam się do młodych ludzi – jesteście przyszłością tego regionu i my jako zarząd powinniśmy stwarzać wam szansę, żebyście mogli być drugą Kayah, Adamem Woronowiczem, czy Izabelą Skorupco. I to wam obiecuję. Będziemy was wspierać. Tylko was proszę o jedno – zostańcie tu! – apelował Artur Kosicki.

Dla uczniów, którzy otrzymali wsparcie, jest to olbrzymie wyróżnienie i gest symbolizujący, że ich twórczość ma znaczenie.

– Udzielam się w teatrze, recytuję oraz tańczę balet. Jeździłam już na różne konkursy. Zdobyłam w nich nawet różne nagrody. Za tę aktywność właśnie przyznano mi stypendium. Dzięki niemu będę mogła nadal się rozwijać. Na pewno przeznaczę je na różne warsztaty i wyjazdy – mówiła Amelia Jelska, 16-letnia uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

W podobnym tonie wypowiedział się 14-letni Olaf Buczek, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Białymstoku.

Stypendium to jest dla mnie kolejna cegiełka na drodze do tego, aby stawać się coraz lepszym muzykiem. Chciałbym w przyszłości zajmować się profesjonalnie muzyką rozrywkową, a konkretnie grą na gitarze basowej lub kontrabasie. Już teraz na swoim koncie mam różne osiągnięcia i nagrody za swoje występy na wiolonczeli w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach – mówił stypendysta.

Galę uświetniły występy artystyczne. Zaśpiewała m.in. Maja Krzyżewska – Podlasianka oraz reprezentantka Polski w programie Eurowizja Junior 2023, w którym zajęła 6. miejsce.
Uroczystość zakończył koncert piosenkarza i autora tekstów Oskara Cymsa.

Pełna lista stypendystów w załączeniu.

Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski, Krzysztof Duszyński

Publikujący: Dawid Korpacz

9 lutego 2024

Powrót na początek strony