Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Przedszkole nr 2 w Łapach oficjalnie otwarte po rozbudowie!

29 września 2022

Marszałek Kosicki przy mikrofonie.

Dzięki inwestycji placówka zyskała nowoczesne, przestronne wnętrza, które mieszczą 70 dzieci więcej. Dodatkowo w ramach przedsięwzięcia przedszkolaki i nauczyciele uczestniczą w atrakcyjnym programie edukacyjnym. W uroczystym otwarciu nowej części przedszkola uczestniczył w środę, 28 września, marszałek Artur Kosicki. Inwestycja została dofinansowana z funduszy europejskich kwotą 3,6 mln zł.

– Wspieranie takich inicjatyw to nasza praca i nasz obowiązek, tym bardziej, kiedy dotyczą najmłodszych mieszkańców województwa podlaskiego. Dzieci to przyszłość naszego regionu, przyszłość naszego kraju. Dlatego powinniśmy dbać o ich wykształcenie i rozwój. To one będą potem decydowały o losach gminy, regionu, a także naszej wspaniałej ojczyzny. Dlatego zawsze zabiegamy, aby środków dla naszych najmłodszych, czy to z budżetu województwa, czy z Unii Europejskiej było jak najwięcej – mówił Artur Kosicki.

Marszałek podziękował osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia. Zapowiedział także, że w nowej perspektywie finansowej będą jeszcze większe fundusze na to, by wspierać tego typu inwestycje.

Inwestycja na lata

Z kolei Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap, wskazywał, że to bardzo ważna chwila dla społeczności tej części miasta (przedszkole mieści się przy ul. Cmentarnej – przyp. red.). Placówki dla najmłodszych były tu przeciążone, a dzieci trafiały do oddziałów znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania.

– Ponadto demografia pokazuje, że dzieciaczków w wieku przedszkolnym w naszej gminie, całe szczęście, przybywa, więc jest to inwestycja bardzo rozwojowa – dodał burmistrz.

Nowoczesne i przyjazne wnętrza

Nowe przedszkole powiększyło się o cztery przestronne sale, szatnie, pomieszczenia terapeutyczne, biurowe, gospodarcze i sanitarne. W ramach przedsięwzięcia przedszkolaki korzystają również z zajęć z języków obcych, matematycznych oraz kształtujących postawę przedsiębiorczą i kreatywną. W specjalnych szkoleniach, podnoszących kompetencje i kwalifikacje, biorą też udział nauczyciele tej placówki.

– To przedszkole jest dostępne dla każdego dziecka, otwarte na jego potrzeby i możliwości, realizujące założenia edukacji włączającej. To przedszkole zapewniające każdemu dziecku warunki do rozwoju i pełnego uczestnictwa w procesie kształcenia, wychowania oraz w życiu społecznym przedszkola bez względu na status społeczny i rozwój dziecka – podkreślała Aneta Anna Perkowska, dyrektor PS nr 2 w Łapach.

Szefowa placówki podziękowała też za wsparcie sprzyjających osób i instytucji, w szczególności marszałkowi województwa Arturowi Kosickiemu, za „zrozumienie problemów i potrzeb naszych najmłodszych mieszkańców".

Wszystko zaczyna się w przedszkolu

Obecnie w placówce funkcjonuje 12 oddziałów od 3. do 6. roku życia, do których uczęszcza niemal 300 dzieci. Pracuje tutaj 31 nauczycieli oraz 25 pracowników obsługi. Jest to miejsce wyróżnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej krajowym certyfikatem przedszkola promującego zdrowie.

Koszt całego przedsięwzięcia to 5,6 mln zł: 4,3 mln zł – koszt rozbudowy, ponad 1,3 mln zł – łączny koszt działań edukacyjnych.

W środowej uroczystości uczestniczyli także m.in. starosta białostocki Jan Perkowski, wicestarosta Roman Czepe, zastępca burmistrza Łap Krzysztof Dudziński, radni miejscy z Urszulą Jabłońską i Leszkiem Gulewiczem na czele, dyrektorzy okolicznych szkół i przedszkoli, przedstawiciele duchowieństwa, rodzice przedszkolaków, nauczyciele i pracownicy placówki.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Publikujący: Anna Augustynowicz

29 września 2022

Powrót na początek strony