Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli pierwszy hybrydowy bolid

9 lipca 2024

Grupa mężczyzn stoi przy samochodzie wyścigowym

Prezentacja bolidu CMS-09 / Cezary Rutkowski

Lżejszy, zwinniejszy od swoich poprzedników i przede wszystkim z napędem hybrydowym – taki jest najnowszy CMS-09 zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej. Nowego bolidu na oficjalnej prezentacji pojazdu we wtorek, 9 lipca, gratulował wicemarszałek Marek Malinowski.

– My jako Samorząd Województwa Podlaskiego staramy się wpierać ciekawe, dobre pomysły. Tym razem jest to bolid studentów Politechniki Białostockiej, który będzie się ścigał na zawodach w kraju i za granicą. Mam nadzieję, że będzie to dobra promocja województwa podlaskiego – mówił przed prezentacją pojazdu Marek Malinowski.

CMS-09 to już dziewiąty bolid, który powstał na Politechnice Białostockiej. Połączone siły 30 studentów Wydziału Mechanicznego oraz z Wydziałów Elektrycznego i Informatyki stworzyły pierwszy w historii uczelni hybrydowy samochód wyścigowy.

– Dziś obejrzymy efekty pracy ludzi z pasją, z energią. Ludzi cierpliwych, konsekwentnych, zdeterminowanych, czyli takich, jakich kształci Politechnika Białostocka. Pragnę wyrazić uznanie przede wszystkim członkom zespołu, ale także tym, którzy ich wspierają. Sukces w technice jest efektem pracy dużego zespołu ludzi – podkreślała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Bolid klasy Formuła Student CMS-09 ma innowacyjną i nowoczesną konstrukcję: napęd hybrydowy, szybszy system elektroniczny. W porównaniu z poprzednimi wersjami, najnowsze auto zbudowane jest z lżejszych materiałów, a co za tym idzie jest zwinniejsze i bardziej aerodynamiczne. Ma być też bardziej wydajne, bezpieczne i wygodne.

Władze województwa na budowę bolidu przekazały kwotę 50 tys. zł. Projekt finansowo wsparły również firmy prywatne oraz Miasto Białystok. Obecny na prezentacji Tomasz Klim, zastępca prezydenta Miasta Białegostoku, był pod wrażeniem tego jak pasja konstruktorów, wiedza i doświadczenie nauczycieli dojrzewa i staje się czymś realnym.

– Od dziewięciu lat mogę obserwować jak bolid dojrzewa, zmienia się, jak jest coraz lepszy, jak wasza myśl jest coraz nowocześniejsza – mówił do konstruktorów Tomasz Klim. – Jesteśmy dumni, że możemy was wspierać i logo Miasta Białystok będzie prezentowane na bolidzie. Życzę wam abyście wszystkie wyścigi, w których będziecie brać udział, kończyli na podium.

Bolid CMS-09 w tym roku będzie ścigać się na torach w czterech seriach zawodów. Pierwsze odbędą się już 21 lipca w Austrii. Następne na Węgrzech, w Czechach oraz w Polsce.

Anna Tyszkiewicz-Kopeć
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Cezary Rutkowski

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

9 lipca 2024

Powrót na początek strony