Święto Konstytucji 3 Maja w Brańsku
W brańskiej szkole co roku obchodzona jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
– Konstytucja 3 Maja to z pewnością powód do naszej narodowej dumy – zwrócił się do uczniów i uczestników obchodów wicemarszałek. – To dowód na to, że Polska już wtedy była w awangardzie całej Europy i świata. Dzisiaj znowu nasz kraj i my sami jesteśmy wystawiani na ogromną próbę.
Wicemarszałek nawiązał tu do wojny na Ukrainie i kryzysu na granicy z Białorusią. Jak podkreślił, „jako Polacy kolejny raz zdaliśmy ten egzamin”.
– Fakt, że przyjmowaliśmy Ukraińców uciekających przed wojną czy broniliśmy granicy przed nielegalnymi emigrantami, świadczy o tym, że duch Konstytucji 3 Maja przetrwał w Polakach do dziś – podsumował Sebastian Łukaszewicz.
Po czym podziękował uczniom, ich rodzicom i nauczycielom za kultywowanie tradycji oraz propagowanie postaw narodowych. – Chylę przed państwem czoła – powiedział.
Przykładem tych patriotycznych działań są właśnie coroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja. Jak wyjaśnił Marek Michałowski, dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej, to właśnie takie wydarzenia „budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać nawet najtrudniejszy czas”. A reforma z 1971 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
– I chociaż to odległe czasowo wydarzenie, to nadal w naszej świadomości zajmuje bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich: i starszych, i młodszych jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości – mówił dyrektor.
Po części oficjalnej wystąpili uczniowie, którzy wykonali pieśni patriotyczne. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „Piękna nasza Polska cała”, w którym nagrody ufundował samorząd województwa.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz m.in.: dziekan dekanatu brańskiego i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP ks. Andrzej Ulaczyk, burmistrz Brańska Eugeniusz Koczewski, lokalni samorządowcy, a także Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego.
***
Konstytucja 3 Maja, przyjęta w 1791 r., to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) spisana konstytucja. Została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Była to bardzo ważna reforma. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, formalnie zniosła też liberum veto. Wyrazicielem suwerennej woli narodu stał się dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później, z powodu utraty niepodległości kraju, zostało na długi czas zawieszone.
Barbara Likowska-Matys, Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski