Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Święto Politechniki Białostockiej

30 listopada 2023

Święto Politechniki Białostockiej / Krzysztof Duszyński/UMWP

Uroczystość upamiętniająca powstanie uczelni była okazją do uhonorowania pracowników i studentów, których osiągnięcia przyczyniły się do rozwoju Politechniki Białostockiej (PB). W imieniu marszałka Artura Kosickiego w wydarzeniu w czwartek, 30 listopada, wziął udział dr inż. Grzegorz Górski, zastępca dyrektora Biura Administracyjnego urzędu marszałkowskiego.

Marszałek skierował do uczestników uroczystości list.

– Jako Samorząd Województwa Podlaskiego przykładamy dużą wagę do współpracy z Politechniką Białostocką i z satysfakcją wspieramy inicjatywy podejmowane przez Państwa uczelnię w wielu sferach i dziedzinach. Cieszę się, że liczne grono Państwa absolwentów z powodzeniem zasila kadry instytucji gospodarczych naszego województwa, przyczyniając się do wszechstronnego rozwoju regionu – napisał Artur Kosicki.

Uroczyste posiedzenie Senatu PB otworzyła prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor uczelni. Wspomniała naukowców i wykładowców mających duży wkład w rozwój uczelni, a którzy odeszli w bieżącym roku. Zaznaczyła, że miniony rok był dla tej szkoły wyższej bardzo dobry.  

– Politechnika Białostocka to marka rozpoznawalna na świecie. Świadczy o tym obecność naszej uczelni w światowych rankingach, intensywna wymiana międzynarodowa i wspólne projekty transgraniczne. Stałe powiększa się grono naszych partnerów naukowych, również z otoczenia społeczno-gospodarczego – podkreśliła.

Wyróżnieni studenci i pracownicy uczelni otrzymali odznaczenia państwowe i medale Komisji Edukacji Narodowej, a doktorzy i doktorzy habilitowani – dyplomy. Nie zabrakło także gratulacji dla laureatów konkursów na najlepszego studenta oraz doktoranta, wręczono również nagrody w konkurach: im. prof. Mikołaja Busłowicza na najlepszego dydaktyka oraz Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej.

Uroczystość umilił występ Chóru Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej. W wydarzeniu wziął udział także wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Święto nawiązuje do powołania w grudniu 1949 r. Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku, która w późniejszych latach przekształciła się w Politechnikę Białostocką. Uczelnia prowadzi 28 kierunków i zatrudnia prawie 1,4 tys. osób. Na sześciu wydziałach kształci się prawie 7 tys. studentów.

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Dawid Korpacz

30 listopada 2023

Powrót na początek strony