Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Szkoła Podstawowa w Turośni Kościelnej świętowała 100-lecie

28 kwietnia 2023

100-lecie S.P. w Turośni Kościelne / Paweł Krukowski/UMWP

Piątkowa (28.04) uroczystość była spotkaniem pokoleń ludzi tworzących szkołę w Turośni i stała się okazją do docenienia dorobku placówki. Tego dnia uczczono dwa jubileusze: 100 lat istnienia szkoły oraz 50-lecie nadania jej imienia Stanisława Staszica. W uroczystości uczestniczył Marek Malinowski, członek zarządu.

 Długoletnia tradycja, cenne doświadczenie gromadzone przez pedagogów i uczniów tej szkoły zasługują na szacunek oraz uznanie – podkreślił Marek Malinowski. – Szkoła może pochwalić się ogromnym dorobkiem zwycięstw w konkursach przedmiotowych i sportowych zdobytych na przełomie tych lat. To osobiste sukcesy uczniów, ale nie miałyby one miejsca bez udziału pedagogów. Dziękuję im za włożony wkład w rozwój, naukę i wychowanie wielu pokoleń – dodał.

Marek Malinowski na ręce dyrektor szkoły Ewy Chrabołowskiej wręczył pamiątkowy grawerton od zarządu województwa, a uczniom placówki przekazał kosz piłek.

– Nie każdy może uczestniczyć w takim wydarzeniu, z tego tytułu jestem dumna, że w tym właśnie czasie mogę być dyrektorem tej szkoły z tradycjami, szkoły, w której uczyły się całe pokolenia. Dziś pamięcią sięgamy do starych czasów. Jubileusz ten pokazuje przekrój, jak zmieniało się to miejsce, ale również całe otoczenie – mówiła Ewa Chrabołowska nie kryjąc wzruszenia. – Teraz nadążamy za nowymi trendami, technologiami. Myślę, że w niczym nie odstajemy od szkół miejskich.

Pierwsze wzmianki na temat SP w Turośni Kościelnej sięgają już 1920 r., kiedy to zorganizowano szkołę dwuklasową. Nauka odbywała się w wynajętym pawilonie. Dziś siedziba placówki to nowy budynek, wyposażony w nowoczesne urządzenia i technologie.

W obchodach święta szkoły wzięło udział wielu gości, m.in. wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, wojewoda Bogdan Paszkowski, wicekurator oświaty Barbara Buraczewska, a także lokalni samorządowcy, nauczyciele oraz uczniowie szkoły wraz z rodzicami.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Monika Pańko

28 kwietnia 2023

Powrót na początek strony