Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą się szkolić na UwB

21 listopada 2022

Wejście do budynku Uniwersytetu w Białymstoku

7 wydziałów i instytutów, 28 naukowców i prawie 40 tematów do wyboru – rusza pierwsza edycja programu tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) pod hasłem „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. Od poniedziałku, 21 listopada, uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chcą rozwijać naukowe pasje pod okiem nauczycieli akademickich, mogą przesyłać swoje zgłoszenia.

Tutoring to metoda indywidualnej pracy z podopiecznym, czyli regularne, bezpośrednie spotkania, gdzie spotyka się mistrz, czyli tutor, z tutee, czyli podopiecznym. Program służyć ma rozwijaniu pasji naukowo-badawczych uczniów, ale także wspieraniu takich umiejętności, jak argumentacja, obrona własnych poglądów, sztuka wystąpień publicznych, pisanie prac pisemnych. Program ma również pokazywać specyfikę studiowania i pracy naukowej na uniwersytecie.

W ramach tutoringu uczniowie będą spotykać się raz w miesiącu ze swoimi tutorami (w razie potrzeby także w formie zdalnej), by realizować własne projekty badawcze. Będą też mogli uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych z wybranego przedmiotu prowadzonego przez tutora, korzystać z uniwersyteckiego sprzętu i księgozbioru. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentują za kilka miesięcy podczas uczelnianego Forum Tutoringu.

Zainteresowani uczniowie mogą wybierać spośród prawie 40 interesujących tematów zaproponowanych przez nauczycieli akademickich z Wydziału Biologii, Wydziału Ekonomii i Finansów, Wydziału Filologicznego, Wydziału Fizyki, Wydziału Nauk o Edukacji, Wydziału Prawa oraz Instytutu Socjologii UwB.

Ucznia do programu zgłasza dyrektor szkoły, a kandydat musi napisać krótki list motywacyjny opisujący zainteresowania i powody, dla których chce uczestniczyć w programie. Rekrutacja potrwa do 30 listopada 2022 r.

Zgłoszenia będą oceniane przez koordynatorów ds. tutoringu z poszczególnych wydziałów i instytutów oraz wybranych przez uczniów tutorów. Pod uwagę będzie brana łączna punktacja za list motywacyjny oraz rozmowę ucznia z koordynatorem. Udział w programie jest bezpłatny.

Wszystkie informacje i dokumenty (w tym regulamin, listę tematów i formularz zgłoszeniowy) można znaleźć na stronie Uniwersytetu w Białymstoku.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

 

 

 

 

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

21 listopada 2022

Powrót na początek strony