Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął rok akademicki 2022/2023

7 października 2022

Uczestnicy wydarzenia stoją na scenie, wśród nich rektor uczelni w czerwonej todze

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął rok akademicki 2022/2023

Ponad 6 tysięcy studentów, w tym 456 z zagranicy, 259 doktorantów i ponad 900 pracowników naukowych zainaugurowało w piątek, 7.10, rok akademicki 2022/2023 na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB). W uroczystości uczestniczył minister zdrowia Adam Niedzielski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkieiwcz. Samorząd województwa podczas uroczystości reprezentowali m.in. marszałek Artur Kosicki oraz Marek Malinowski, członek zarządu. Listy gratulacyjne do władz uczelni i studentów skierowali Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Prof. dr hab. Adam Krętowski, rektor UMB w swoim wystąpieniu podkreślił, że białostocka uczelnia medyczna jest chętnie wybierana przez studentów ze względu na znakomitą kadrę naukową, nowoczesną bazę dydaktyczną i wysoki poziom nauczania.

– Jak wiemy aparatura czy infrastruktura badawcza jest ważna, ale w kreowaniu nowoczesnej i innowacyjnej nauki najważniejsi są ludzie. Stworzenie możliwości rozwoju na każdym etapie rozwoju kariery naukowej i właściwe wykorzystanie potencjału to cele nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się uniwersytetu – powiedział rektor UMB. – Życzę wszystkim, aby nowy rok akademicki przyniósł satysfakcję z realizacji planów zawodowych i osobistych – dodał.

Prof. Krętowski mówiąc o sukcesach uczelni, zaznaczył, że tylko w 2021 r. w prestiżowej bazie Web of Science zarejestrowano blisko 900 prac z afiliacją Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku o łącznej wartości Impact Factor ponad 3,5 tys. (wskaźnik cytowalności – przyp. red.). Uczelnia w obecnym czasie realizuje 62 projekty na łączną kwotę blisko 104 mln zł z różnych źródeł finansowania.

Podziękował za wsparcie województwa – za podpisanie umowy na staże, dzięki którym studenci będą mogli odbywać praktyczne zajęcia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Słowa podziękowania skierował także do wszystkich zaangażowanym w powstanie otwartego dzisiaj Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Więcej w tym artykule.

Zarówno rektor, jak i obecny na uroczystości minister zdrowia zaznaczyli, że Uniwersytet Medyczny uzyskał najlepsze oceny spośród wszystkich uczelni medycznych w Polsce.

– Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w inauguracji w miejscu, które jest tym, gdzie bije serce polskiej medycyny. Bardzo doceniam to co dzieje się na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jesteście jedyną uczelnią medyczną w Polsce, która otrzymała najwyższe oceny w akredytacji dla wszystkich wydziałów medycznych. Uniwersytet Medyczny w wymiarze działalności naukowej oraz dydaktycznej jest tą uczelnią w Polsce, która osiąga najlepsze wyniki – powiedział Adam Niedzielski.

Zanim odśpiewano uroczyste Gaude Mater Polonia, wyróżnieni zostali naukowcy za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej oraz organizacyjnej. Nagrody Ministra Zdrowia wręczył Adam Niedzielski.

Po wystąpieniach i wyróżnieniach nastąpiła uroczysta immatrykulacja doktorantów i studentów.

Na zakończenie swój wykład pt. „Medycyna i farmacja we Lwowie – wczoraj i dzisiaj” przedstawił prof. Roman Lesyk, kierownik Katedry Chemii Farmaceutycznej, Organicznej i Bioorganicznej Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego.

Podczas uroczystości nastąpiło też przekazanie karetki – daru Wspólnoty Akademickiej UM przedstawicielom Lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego we Lwowie oraz symbolicznego czeku z napisem „Więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu”. Studenci, pracownicy, wykładowy oraz przyjaciele białostockiej uczelni zebrali na ten cel 280 tys. zł. Dar odebrała obecna podczas wydarzenia delegacja z Ukrainy.

– Przyjaciele i Bracia – mówię tak, bo czujemy, że Polacy są dla nas jak Bracia, którzy mają dla nas duże serce i wspierają nas w tych ciężkich czasach. Karetka jest jedną z wielu pomocy, którą otrzymaliśmy od Polaków – mówił prof. dr hab. Lubomir Kułyk ze Szpitala Klinicznego we Lwowie.

W wydarzeniu wzięli też udział: duchowni kościołów prawosławnego i katolickiego, podlascy parlamentarzyści, władze podlaskich uczelni, autorytety naukowe, a także studenci i doktoranci.

***

Początki działalności uczelni sięgają lat 50. XX w. Uczelnia stale inwestuje w rozwój kadry naukowo-dydaktycznej. Naukowcy wyjeżdżają na liczne stypendia, staże, szkolenia, wizyty studyjne w najlepszych ośrodkach na świecie. Wzrasta ich dorobek naukowy. Co roku zwiększa się również liczba współpracujących z uniwersytetem naukowców z zagranicy, reprezentujących dynamicznie rozwijające się światowe ośrodki badawcze.

tekst: Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Natalia Adamowicz

7 października 2022

Powrót na początek strony