Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uniwersytet w Białymstoku z atrakcjami na Noc Muzeów 2023

10 maja 2023

Nasłuchiwanie nietoperzy, ekspozycje przyrodnicze, sekrety „domu partii”, a także spotkanie z Krzysztofem Koniczkiem na wystawie jego prac. Na mapie atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów tradycyjnie nie mogło zabraknąć wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet w Białymstoku.

W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy

W sobotni wieczór (13 maja) swoje wystawy udostępni zwiedzającym Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, mieszczące się w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Od godz. 18 do 22 można będzie obejrzeć m.in. niedźwiedzicę Jolę w towarzystwie innych ssaków i ptaków Polski północno-wschodniej, a także zwierzęta Arktyki i Antarktydy czy mieszkańców raf koralowych. W UCP podziwiać też można liczne skamieniałości - w tym amonity, trylobity, wiele minerałów, skał i meteorytów. Jedna z wystaw prezentuje świat grzybów.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze zaprasza również do udziału w warsztatach terenowych pt. „Usłyszeć niesłyszalne”, które rozpoczną się o godz. 21. Wraz z przewodnikiem - dr. Januszem Kupryjanowiczem - uczestniczy będą mogli przy użyciu detektora ultradźwiękowego nasłuchiwać głosów nietoperzy żerujących w okolicy kampusu UwB. W przypadku tych zajęć konieczna jest wcześniejsza rejestracja – zgłoszenia można wysyłać na adres kuprzool@uwb.edu.pl.

Zarówno wstęp na wystawy, jak i udział w zajęciach terenowych są bezpłatne.

W siedzibie Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych

Podczas Nocy Muzeów można będzie zwiedzić z przewodnikiem budynek, w którym do 1990 roku urzędował Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Do odkrywania sekretów siedziby białostockich komunistów zapraszają pracownicy Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB, który obecnie mieści się w tym gmachu. Kolejne grupy wyruszą o godz. 20, 20.30, 21.30 oraz 22, a przewidywany czas przejścia to 45-60 minut. Na zwiedzanie nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Jak zapowiadają organizatorzy, oczekiwanie na początek wycieczki umili chętnym muzyka z epoki i materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

W Uniwersyteckim Centrum Kultury oraz Bibliotece Uniwersyteckiej

Kolejną atrakcją będzie spotkanie z Krzysztofem Koniczkiem – białostockim artystą, autorem wystawy „Dotyk natury”. Na ekspozycję, przygotowaną w przestrzeni Uniwersyteckiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia (w kampusie UwB), składa się ponad 30 prac malarskich i przestrzennych obiektów. Twórca oprowadzi chętnych po wystawie i opowie o prezentowanych dziełach. Ekspozycję (która będzie miała swój wernisaż poprzedniego dnia) w sobotni wieczór można zwiedzić w godz. od 18 do 21.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Paulina Dulewicz
fot.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Małgorzata Sawicka

10 maja 2023

Powrót na początek strony