Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W służbie Ojczyźnie – historyczne zajęcia edukacyjne

15 stycznia 2024

Uczestnicy będą mieli okazję do zgłębienia tematyki II wojny światowej oraz wzięcia udziału w ćwiczeniach wojskowych. To druga odsłona inicjatywy zorganizowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Do projektu pod patronatem honorowym marszałka województwa można zgłaszać się do 19 stycznia.

Zajęcia teoretyczne poprowadzą historycy z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Omówią wątek z okresu II wojny światowej dotyczący walk polskiego podziemia niepodległościowego na Białostocczyźnie.

Szkolenie wojskowe przygotowali instruktorzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Uczestnicy pogłębią umiejętności m.in. z zakresu medycyny pola walki, metod określania odległości, technik survivalowych, pracy na mapie i poruszania się w terenie oraz maskowania. W ramach szkolenia proobronnego odbędą się zawody pomiędzy sekcjami. Na uczniów czeka rywalizacja m.in. w ładowaniu magazynka na czas, czołganiu się, rzucie granatem do celu i holowaniu ciężarówki.

Do udziału w projekcie mogą zgłosić się 12-osobowe grupy uczniów szkół ponadpodstawowych z opiekunem. Zgłoszenie dostępne na stronie internetowej białostockiego Oddziału IPN.  

Koordynatorem projektu jest Marzena Jasińska, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN. Kontakt: marzena.jasinska@ipn.gov.pl, 85 664 57 71.

źródło: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz

Opublikował: Małgorzata Sawicka

15 stycznia 2024

Powrót na początek strony