Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zaczyna się XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

12 maja 2023

Pierwsze wydarzenie już w piątkowe popołudnie, 12 maja

W programie imprezy znalazło się ponad 140 wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet w Białymstoku (UwB). Oferta skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy nauki, jak i sztuki. Patronat nad festiwalem objął marszałek województwa Artur Kosicki.

Choć formalnie festiwal zostanie zainaugurowany w niedzielę, 15 maja, UwB na pierwsze wydarzenie zaprasza już w piątkowe popołudnie, 12 maja.

– Zaczynamy – jak przystało na uniwersytet – od próby artystycznego poznania świata i spotkania ze sztuką: 12 maja, o godz. 17, zapraszamy na wernisaż wystawy jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wyrazistych malarzy mieszkających w Białymstoku – Krzysztofa Koniczka. Jego najnowszą wystawę zatytułowaną „Dotyk natury” oglądać będzie można w przestrzeniach Uniwersyteckiego Centrum Kultury oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia – zapowiedziała Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB, koordynator uczelniany Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki (PFNiS).

Tradycyjnie do eksperymentowania, działania i zabawy poprzez naukę UwB będzie zachęcało podczas Pikniku Rodzinnego na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

– Będziemy wspólnie odkrywać matematykę, fascynujący świat biologii i chemii, poznawać gry komputerowe powstałe w Instytucie Informatyki UwB. Dzięki stosiku daktyloskopijnemu będzie można zobaczyć co kryje nasza dłoń. Będzie można dowiedzieć się, czego nie należy robić w internecie, czyli poznać zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Będą sklejki poetyckie z Kopernikiem w tle – wszak 2023 to (decyzją Senatu RP) rok Mikołaja Kopernika w 550 rocznicę jego urodzin. Dodatkowo będzie można zobaczyć film „Szepty” w technologii 360 stopni. O nowym wcieleniu „dziesiątej muzy” porozmawiamy z reżyserem filmu – Jackiem Nagłowskim, o godz. 15 w specjalnie zaaranżowanej sali na I piętrze Stadionu – wyliczała Dorota Sawicka.

15 maja, w poniedziałek, Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na spotkanie pod hasłem Polski Edison spod Krosna. W programie projekcja filmu dokumentalnego „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku”, nagrodzonego w tym roku na festiwalu w Toronto. Po filmie odbędzie się spotkanie z jego scenarzystką, dr Moniką Koperską, chemiczką, popularyzatorką nauki. 

Wtorek, 16 maja, to dzień, gdy uniwersytet otworzy przed gośćmi swoje laboratoria i sale wykładowe. Uczelnia zaprasza na 120 różnych wydarzeń - pokazów, prezentacji, warsztatów, wykładów. Tematyka bardzo zróżnicowana: od nowoczesnych technologii, poprzez zjawiska społeczne, po zagadnienia biologiczne, czy chemiczne.  Będzie można wybrać się np. na wykład o sterowaniu robotami za pomocą kolorów, o tym jak młodzi ludzie postrzegają starość i starzenie się, albo o prawach kobiet na przestrzeni dziejów. Będą praktyczne warsztaty, m.in. o strategiach rozwiązywania sytuacji konfliktowych, budowaniu relacji z dzieckiem, czy o recyklingu i biodegradacji. UwB zaprasza też do udziału w doświadczeniach pod hasłem „Dziedzictwo Kopernika, czyli różne oblicza porządku” oraz w spotkaniach z astronomami, podczas których można będzie poznać Układ Słoneczny. W programie znalazły się też specjalne pokazy w Planetarium UwB i zajęcia w Obserwatorium.

Z kolei na środę, 17 maja uczelnia przygotowała grę terenową „Kryminalne zagadki Świerkowej” oraz debatę „Komu potrzebna jest nauka?”

Na dwa ostatnie festiwalowe dni UwB również przygotował atrakcyjne spotkania z nauką i sztuką. 18 maja (czwartek) na spektakl zaprasza Teatr Bez Nazwy, by opowiedzieć historię jednego z kapłanów Katedry Notre Dame w Paryżu, Klaudiusza Frollo. Natomiast 19 maja (piątek) w ramach PFNiS odbędzie się Białostockie Forum Kognitywistyczne.

Szczegółowy program na stronie festiwalu.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Barbara Likowska-Matys

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

12 maja 2023

Powrót na początek strony