Gala „WyTwórcy Kultury” z regionu
– Wasze działania to wyjątkowo ambitna i ważna misja, gdyż realizujecie ją w swoich miejscowościach gdzie odbiorcami są przyjaciele, koledzy, znajomi i bliscy. A jak to robicie, odpowiedzią na to pytanie są nagrody i statuetki, które dziś odbierzecie jako wyraz uznania dla waszej kreatywności i pomysłów na rzecz upowszechniania kultury w naszym regionie – mówił wicemarszałek.
Jacek Piorunek podkreślił, że samorząd województwa wspierał i będzie wspierać działania kulturalne realizowane w regionie.
– Dzisiejszy wieczór to wyraz uznania i podziękowania za waszą pracę. Bez waszego zaangażowania bez waszych pomysłów, przedsięwzięć świat kultury województwa podlaskiego byłby dużo słabszy – mówił.
Uroczystość była okazją do rozstrzygnięcia organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury konkursu WyTwórca Roku. Nagrodę specjalną przyznano Siemiatyckiemu Ośrodkowi Kultury.
Zastępca dyrektora PIK Agnieszka Jabłońska podziękowała laureatom konkursu i pracownikom instytucji kultury.
– Widzimy i doceniamy waszą pracę na rzecz kultury. Śledzimy wasze pomysły, działania i chcemy je nagradzać – mówiła.
Statuetki oraz nagrody finansowe PIK przyznał już tradycyjnie w trzech kategoriach. Animatorami Roku zostali Andrzej Kosmowski z Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, Jolanta Koniecko z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wąsoszu i Karolina Gryciuk z Hajnowskiego Domu Kultury. W kategorii Inicjatywa Roku, kapituła konkursu wybrała Słowiański Ślad Nad Biebrzą z Gminnego Ośrodka Kultury w Jaświłach, Zwyczaje Spod Strzechy z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli oraz IV Festiwal Rzeka Ognia w Wasilkowie, którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie. W trzeciej kategorii Instytucja Roku zwyciężyli Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Gminny Ośrodek Kultury w Orli i Sokólski Ośrodek Kultury.
Laureatka nagrody Animator roku nie kryła wzruszenia i radości z otrzymanego wyróżnienia.
– Taka nagroda daje dużą motywację do tego, by nie zwalniać i zostać przynajmniej na tym samym poziomie aktywności zawodowej, a nawet podwyższyć poprzeczkę. Jestem dumna, że dziś moja praca została doceniona – mówiła Karolina Gryciuk.
PIK od kilku lat aktywnie pracuje nad sprawną komunikacją z lokalnymi ośrodkami kultury. Organizuje warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne, a także duże, regionalne projekty. Wspiera gminne ośrodki kultury z regionu poprzez doradztwo merytoryczne, promocyjne, organizacyjne, pomoc techniczną. Animatorzy i edukatorzy spotykają się regularnie na organizowanych przez PIK Podlaskich Forach Kultury oraz od tego roku także na Podlaskim Kongresie Kultury.
W sobotnim wydarzeniu wzięła również udział Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP Agata Michałowska.
Monika Pańko
fot.: Krzysztof Duszyński
Najnowsze relacje
- . Kultura Twórczość i pasja: marszałek nagrodził ludzi kultury
- . Kultura 50-lecie Białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
- . Kultura Szkolenie dla przedstawicieli instytucji kultury
- . Kultura VI Międzypokoleniowy konkurs kolęd i pastorałek 2025 – oferta z pominięciem otwartego konkursu ofert
- VI Międzypokoleniowy konkurs kolęd i pastorałek 2025 – oferta z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Spektakl Akademii Teatralnej w Białymstoku częścią podlaskiej prezentacji w Osace
- PIK zaprasza na świąteczne koncerty Kasi Cerekwickiej i Kurpi Zielonych
- Rockowe Mikołajki z Podlaskim Instytutem Kultury