Spektakl Akademii Teatralnej w Białymstoku częścią podlaskiej prezentacji w Osace
Produkcja spektaklu została sfinansowana z budżetu województwa. Jak poinformował marszałek, w Osace zostanie on zaprezentowany w kwietniu przyszłego roku.
– Światowa wystawa w Japonii to doskonała okazja do promocji województwa. Chcemy pokazać gościom wszystko to, co mamy najlepsze. Począwszy od kultury i sztuki, a skończywszy na osiągnięciach gospodarczych. Prezentacja Podlaskiego będzie otwierać wystawę i zależy nam, by było to otwarcie w wielkim stylu – mówił marszałek.
W trakcie wtorkowej konferencji aktorzy zaprezentowali dwa fragmenty sztuki, której reżyserem jest Tymon Antoniuk. Autorem scenariusza jest Grzegorz Kasdepke, białostocki pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy i dziennikarz.
– Światowa Wystawa EXPO 2025 w Osace będzie hołdem oddanym ludzkiej innowacyjności, a zatem także ludzkiej wyobraźni. I to właśnie wyobraźnia jest niezwerbalizowaną lecz główną bohaterką zabawnej sztuki dla młodszych widzów – mówił Grzegorz Kasdepke.
W sztuce występują trzy postacie. Mały – w otoczeniu dziesiątek nowoczesnych zabawek, Duża – zatroskana o rozwój Małego i Dziadek, który pamięta jak wspaniale można bawić się choćby patykiem. I jak pyta sam autor, czy patyk może być bardziej interesujący niż technologiczne nowinki? Innymi słowy, czy umiemy zaufać swojej intuicji i fantazji ? Czy potrafimy się nudzić, bo to wówczas rodzą się najbardziej kreatywne pomysły pozwalające rozwijać się cywilizacji.
W sztuce zaprezentowano muzykę wykonaną na instrumentach drewnianych, a jej autorem jest Maciej Cempura.
– Jestem głęboko przekonany, że dzięki talentom i doświadczeniu twórców z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, a także autora sztuki Grzegorza Kasdepki, spektakl zostanie dobrze przyjęty i zdobędzie sympatię widzów podczas Światowej Wystawy Expo w Osace – dodał marszałek województwa.
Sztuka przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku, szczególnie zaś kierowana jest do dzieci w wieku 5-10 lat. Jego premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę, 15.12, w Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza.
Jak podkreślił dr hab. Artur Dwulit, prorektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie ds. Filii w Białymstoku, to wyjątkowe wyróżnienie dla uczelni.
– To nobilitacja i świadectwo tego, że szkoła teatralna w Białymstoku jest reprezentantem wysokiej jakości kształcenia i może przejąć tak odpowiedzialne zadanie jakie przed nami stoi – mówił.
We wtorkowej konferencji wzięli również udział: scenografka Małgorzata Tarasewicz – Wosik, aktorzy grający w spektaklu: Julia Czerniewicz, Kacper Rokosz, Mateusz Wyżliński oraz zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka Paweł Dzienis.
Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Kultura Twórczość i pasja: marszałek nagrodził ludzi kultury
- . Kultura 50-lecie Białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
- . Kultura Szkolenie dla przedstawicieli instytucji kultury
- . Kultura VI Międzypokoleniowy konkurs kolęd i pastorałek 2025 – oferta z pominięciem otwartego konkursu ofert