Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Maj w Operze i Filharmonii Podlaskiej

30 kwietnia 2024

Aktorzy na scenie podczas przedstawienia

Maj w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Ostatnia w tym sezonie artystycznym premiera, Pajace Ruggera Leoncavalla i Rycerskość wieśniacza Pietra Mascagniego będzie najważniejszym majowym wydarzeniem w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Arcydzieła repertuaru werystycznego w reżyserii Michała Znanieckiego i pod batutą Massimiliano Caldiego będzie można oglądać na Dużej Scenie OiFP już od 10 maja. W białostockiej inscenizacji zostaną wykorzystane oryginalne partytury obu oper.

W połowie maja (17 i 18.05) na Dużej Scenie będzie można zobaczyć dwa ostatnie w tym sezonie widowiska rewiowe Life is a Cabaret. Show twórców Broadway Dance Club łączy muzykę, śpiew i popisowe choreografie. Bierze w nim udział ponad 30 znakomitych artystów – tancerzy, muzyków i solistów.

Wielbiciele koncertów symfonicznych w maju mogą wybrać się na dwa interesujące wydarzenia. 24 maja w Sali koncertowej ZSM znakomity dyrygent, Maestro Mykoła Diadiura, poprowadzi orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wystąpi także jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia – Zuzanna Sosnowska. W programie orkiestrowa fantazja Holy God Aleksandra Rodina, Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa - jedno z najlepszych dzieł, jakie skomponowano na wiolonczelę, a także Symfonia D-dur nr 101 Zegarowa Josepha Haydna i Taniec siedmiu zasłon z opery Salome Richarda Straussa.
W ostatni piątek maja (31.05) w OiFP zabrzmi z kolei kantata sceniczna Carmina Burana Carla Orffa, zaliczana do najbardziej znanych utworów w repertuarze wokalno-instrumentalnym. Dzieło przeznaczone na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów zachwyca swą monumentalnością. Wykonanie na Dużej Scenie zostanie wzbogacone choreografią i specjalną oprawą multimedialną.

W ramach cyklu Studencka Scena Młodych studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku wykonają wersję koncertową musicalu Błękitny zamek Romana Czubatego do libretta Krystyny Śląskiej i Barbary Wachowicz. Spektakl miał swoją premierę w dniach 27-28.04.2024. Koncert już 9 maja w Sali kameralnej ZSM przy ul. Podleśnej.

Na Scenę Kameralną Opery i Filharmonii Podlaskiej w maju wróci bajka muzyczna Brzydki kaczorek. W tym roku mija 10 lat od premiery spektaklu w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. To uwspółcześniona opowieść o normach rządzących życiem społecznym - tak najmłodszych, jak i dorosłych. Brzydki kaczorek ukazuje brak tolerancji, dotyka problemu odmienności i związanej z nią samotności, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy. Na przedstawienia familijne można się wybrać 18 i 19 maja, spektakle dla szkół będą grane 21, 22 i 23 maja.

We wtorek, 21 maja, na Dużej Scenie odbędzie się Koncert Chórów Regionu Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego Muzyka w moim sercu, w ramach programu edukacji chóralnej Śpiewająca Polska. Program prowadzony jest przez Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wielbiciele spektakli Metropolitan Opera w maju zobaczą dwa ostatnie w tym sezonie pokazy. Pierwszy – już 11 maja. Będzie to Madama Butterfly Giacoma Pucciniego. Orkiestrę Met po raz pierwszy poprowadzi ceniona Maestra Xian Zhang. Na scenie ujrzymy tenora Jonathana Tetelmana, mezzosopranistkę Elizabeth DeShong oraz barytona Lucasa Meachema.
25 maja odbędzie się z kolei retransmisja Romea i Julii Charlesa Gounoda z dwójką najbardziej rozchwytywanych operowych gwiazd – sopranistką Nadine Sierra i tenorem Benjaminem Bernheimem w tytułowych rolach.

W Sali Wystawowej OiFP przy ul. Odeskiej jeszcze do 26 maja można oglądać prace Agnieszki Olczak prezentowane w ramach wystawy Infinity – bez granic.

Harmonogram wydarzeń w załączeniu

źródło: Opera i Filharmonia Podlaska

Opublikował: Krystian Guzewicz

30 kwietnia 2024

Powrót na początek strony