Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie z rodziną bł. ks. Jerzego Popiełuszki

13 czerwca 2024

Rozmawiano o budowie muzeum legendarnego kapelana Solidarności, które ma powstać przy wsparciu samorządu województwa. W czwartkowym (13 czerwca) spotkaniu w urzędzie marszałkowskim wziął udział marszałek Łukasz Prokorym wraz z wicemarszałek Wiesławą Burnos.

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki ma powstać w Okopach, rodzinnej miejscowości kapłana położonej na terenie gminy Suchowola. Będzie to nowoczesna placówka edukacyjna, która przy użyciu najnowszych środków audiowizualnych przedstawi jednego z najwybitniejszych obywateli powojennej Polski.

Jesteśmy przekonani, że powstanie muzeum przybliży świadectwo życia ks. Popiełuszki wszystkim Polakom, a także zagranicznym turystom, którzy będą chcieli jego historię poznać – mówił marszałek Łukasz Prokorym.

Wicemarszałek Wiesława Burnos dodała, że samorządowi województwa zależy na powstaniu obiektu ze względu na dokonania kapłana w głoszeniu ewangelii w czasach, kiedy kościół był prześladowany.

– Bł. ks. Jerzy w sposób pokojowy walczył o prawa do życia i wolności. Dlatego jego przesłanie, które po sobie zostawił, trzeba pokazać jak najszerszej grupie odbiorców – powiedziała.

Nowa placówka ma być oddziałem zarządzanego przez samorząd województwa Muzeum Podlaskiego. Grunty pod jego budowę zostały przekazane przez Fundację „Dobro”. Przygotowano też projekt nowego obiektu.

– Mamy nadzieję, że budowa obiektu ruszy wiosną w przyszłym roku. Wierzymy, że na tym projekcie Podlaskie skorzysta, a cała Polska będzie przyjeżdżała, żeby poznać księdza Jerzego, takiego jakim był. A nie można poznać kogoś, nie przyjeżdżając do miejsca, gdzie się urodził, gdzie wzrastał. Tym miejscem są Okopy – zaznaczył bratanek ks. Jerzego i prezes Fundacji „Dobro” Marek Popiełuszko.

W czwartkowym spotkaniu wziął udział także brat kapłana i wiceprezes Fundacji „Dobro” Józef Popiełuszko,  Waldemar Wilczewski – dyrektor Muzeum Podlaskiego oraz Michał Matyskiel – burmistrz Suchowoli.

Otwarcie muzeum w Okopach planowane jest w 2025 r.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

13 czerwca 2024

Powrót na początek strony