Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

103. rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II

18 maja 2023

Marek Malinowski stoi na baczność przed pomnikiem, pod którym leżą wieńce

Marek Malinowski, członek zarządu oddaje hołd św. Janowi Pawłowi II w 103. rocznicę jego urodzin/ fot.: K. Timoszuk/UMWP

18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła – wyjątkowy Polak, biskup Rzymu, święty Kościoła katolickiego. Dla upamiętnienia tej rocznicy, kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II przy białostockiej katedrze w imieniu zarządu województwa złożył jego członek Marek Malinowski.

Pontyfikat i życie Papieża Polaka miało realny wpływ na historię XX wieku. Mówił o tym Marek Malinowski.

– Jest to jedna z osób, której zawdzięczamy odzyskanie niepodległości. Od jego słynnych słów >Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi< wszystko się zaczęło – zmiany społeczne w Polsce, które w 1989 roku dały nam wolność – podkreślał.

W ciągu swojego, trwającego ponad ćwierć wieku, pontyfikatu Karol Wojtyła podczas 104 podróży duszpasterskich przemierzył cały świat. Dziewięciokrotnie odwiedzał ojczyznę, głosząc Ewangelię i dając Polakom nadzieję. W czasie swoich wizyt duszpasterskich bywał także w Podlaskiem.

– Ja jestem z pokolenia JPII. Uczestniczyłem w spotkaniach z nim, gdy odwiedzał ojczyznę. Słowa, które kierował do swoich rodaków – czy to podczas pielgrzymek, czy z Watykanu – były dla Polaków drogowskazem jak żyć, postępować. Jest i będzie on zawsze w mojej pamięci – zaznaczył członek zarządu.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Beatyfikowany został 1 maja 2011 r. (w święto Miłosierdzia Bożego), kanonizowany – 27 kwietnia 2014 r. (w Niedzielę Miłosierdzia Bożego). Jest on patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.

W wigilię 103. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się wyjątkowa gala poświęcona jego pamięci. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać w artykule „W podziękowaniu świętemu Janowi Pawłowi II”.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

18 maja 2023

Powrót na początek strony