77. rocznica zakończenia II wojny światowej
77. rocznica zakończenia II wojny światowej
II wojna światowa trwała w sumie 6 lat. Została zapoczątkowana atakiem Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. Uczestniczyły w niej 72 państw.
Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 krajów. Do wojska powołano prawie 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu.
Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, w Afryce Północnej, a od końca 1943 r., również na froncie wschodnim, zadając Niemcom i ich sojusznikom wiele niszczących ciosów.
– Ta rocznica to dzień pamięci Polaków walczących i ginących na wielu frontach drugiej wojny światowej, ale także Żołnierzy Niezłomnych, którzy po jej zakończeniu, nie poddali się w staraniach o wolność Ojczyzny. Dziś cieszymy się tą wolnością, dlatego naszym obowiązkiem jest nie zapominać, jak wiele ona kosztowała i komu ją zawdzięczamy – mówił marszałek Artur Kosicki.
Dodał, że „dzisiejsza rocznica to niezwykle ważna lekcja historii, która ma szczególne znaczenie obecnie, w czasie trwającego za naszą granicą konfliktu i pokazuje, że jedność i pokój to cenne, ale kruche wartości”.
– Wojna jest zawsze przegraną, jest w każdym przypadku klęską, niosąc ze sobą ogrom cierpienia i tragedii ludzkich – podkreślił marszałek.
II wojna światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Ogólne straty w ludziach były ponad 5-krotnie wyższe niż w I wojnie światowej i wyniosły ponad 50 mln poległych, zamordowanych, zmarłych.
Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym 644 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych. Straty te, ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie. Rezultatem wojny stało się też trwałe inwalidztwo około 600 tys. Polaków.
Dla Polski zakończenie wojny było początkiem walki z nowym, sowieckim okupantem. Polskie terytorium w nowych granicach przekazano pod zwierzchnictwo Rosji sowieckiej. Rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. Na odzyskaną wolność trzeba było czekać kolejnych ponad 40 lat.
Hołd pamięci ofiar II wojny światowej oddali także: wojewoda Bohdan Paszkowski oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Cezary Rutkowski, Jerzy Górko
red.: Małgorzata Sawicka
Na podst.: www.prezydent.pl, ipn.gov.pl