Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Cuda z papieru. Święto Origami w Białymstoku

2 marca 2024

Kobieta i dziecko

Cuda z papieru. Święto Origami w Białymstoku / Kamil Timoszuk

Ta wywodząca się z Chin, a spopularyzowana w Japonii sztuka, liczy sobie ponad tysiąc trzysta lat. Mimo sędziwego wieku, jej popularność nie słabnie. W sobotę, 2 marca, miłośnicy składania papieru spotkali się w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku na XXII już Święcie Origami. Cuda z papieru podziwiała też Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej w urzędzie marszałkowskim. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek Artur Kosicki.

A było co podziwiać. Szkolne korytarze wypełniły papierowe prace zadziwiające kunsztem i pomysłowością. Autorzy najlepszych zostali nagrodzeni w kolejnej edycji konkursu „Mistrz Origami”, do którego prace nadsyłali młodzi ludzie z całego województwa. Nagrody wręczyła dyrektor Izabela Smaczna-Jórczykowska.

– Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Widać, że te prace wymagały dużo pracy, czasu,  umiejętności i  serca – mówiła Izabela Smaczna-Jórczykowska. – Z drugiej strony to bardzo budujące, że młodzi ludzie w dzisiejszych „cyfrowych” czasach mają takie oryginalne zajęcia. Gratuluję im wszystkim kreatywności w myśleniu, precyzji wykonania i oczywiście umiejętności manualnych.

Dzieci rywalizowały między sobą w trzech kategoriach podzielonych na grupy wiekowe – origami przestrzenne, płaskie i moduł chiński. Na konkurs wpłynęło ok. 570 prac, z czego 144 zostały nagrodzone. Niektóre prace dodatkowo zostały wyeksponowane na wystawie w przestrzeni szkoły. Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w warsztatach oraz zapoznać się z zasadami bezpiecznego spędzania czasu i z historią Białegostoku.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Monika Pańko

2 marca 2024

Powrót na początek strony