Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Drogowcy będą mieli nową bazę w Łomży

17 kwietnia 2024

Nowoczesne magazyny, garaże, pomieszczenia biurowe i socjalne będzie miał za ponad rok do dyspozycji Rejon Dróg Wojewódzkich Łomża, czyli jednostka Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW). W obecności wicemarszałka Marka Olbrysia umowę rozpoczynającą inwestycję podpisali w środę, 17 kwietnia, dyrektor PZDW Mariusz Nahajewski i prezes białostockiej firmy MK-BUD Mariusz Kosiński.

– To projekt od dawna oczekiwany, cieszę się, że można wreszcie rozpocząć jego realizację. Za 16 miesięcy efektem będzie poprawa jakości usług drogowych w naszym województwie, zwłaszcza w subregionie łomżyńskim. Bieżące utrzymanie i remonty dróg sprzyjają rozwojowi całego województwa – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak ocenił, około 80 procent dróg wojewódzkich zostało już zmodernizowanych i to w standardach dróg krajowych. Realna jest szansa, aby w rozpoczynającej się kadencji samorządu dokończyć te zadania. Rozpoczęły się przede wszystkim prace na dwóch największych zadaniach w tej dziedzinie: Łomża-Mężenin i Wysokie Mazowieckie-Łapy.            

– Codziennie jednak wykonywane są w rejonach naszych dróg także obowiązki związane z ich bieżącym utrzymaniem. Pracownicy muszą mieć jak najlepsze warunki pracy i socjalne – dodał wicemarszałek.

Umowę z wykonawcą inwestycji podpisał dyrektor Mariusz Nahajewski.

– Obecna siedziba Rejonu, jeszcze z lat PRL, przejdzie do historii. Brakuje tu przede wszystkim zaplecza technicznego, nie mamy gdzie trzymać np. sprzętu, masy bitumicznej czy znaków. Obecne obiekty nie do końca spełniają nasze potrzeby także z innych względów. Powstanie budynek wielofunkcyjny z częścią magazynową,  biurowa, ale także socjalną, z odpowiednimi pomieszczeniami i urządzeniami – wyjaśniał Mariusz Nahajewski.

Obiekty Rejonu Łomży powstały w latach 60. i 70. poprzedniego wieku.  

– Aktualnie użytkowany budynek jest w stanie wymagającym generalnego remontu, nie posiada odpowiedniego zaplecza do pracy brygady patrolowej. Praktycznie cały nasz sprzęt trzymamy „pod chmurką” – wskazywał Dariusz Wiliwiński, kierownik Rejonu Łomża.

Pracownicy też niecierpliwie oczekują inwestycji. 

– Przyda się bardzo budynek, ale także wiaty, osłony dla maszyn – mówili pracownicy Rejonu Łomża Robert Sitnikow i Ryszard Malinowski.

Budowa nowej bazy ma potrwać 16 miesięcy. W wyniku przetargu koszt inwestycji ustalony został na niemal 5,2 mln zł. W całości pokrywa go budżet województwa, a na około jedną czwartą wystarczy pieniędzy ze sprzedaży części działki sąsiadującemu z Rejonem PZDW zarządowi dróg powiatowych.     

– Wykonany to zadanie solidnie i w terminie – zadeklarował prezes MK-BUD Mariusz Kosiński.

Rejon Łomża ma pod opieką około 250 kilometrów dróg wojewódzkich. W ostatnich latach przybywa ich, ponieważ wraz z budową ekspresowej S61 (Via Baltica) pod zarząd PZDW trafiają kolejne fragmenty dróg krajowych.    

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz

 

Publikujący: Anna Augustynowicz

17 kwietnia 2024

Powrót na początek strony