Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Festyn promujący postać Karola Hrabiego Brzostowskiego

14 lipca 2024

Grupa osób stoi na dużej scenie

Festyn promujący postać Karola Hrabiego Brzostowskiego / Paweł Krukowski

Był to pełen atrakcji piknik, z występami artystycznymi oraz przedstawieniem teatralnym. Dodatkowo obchodzono jubileuszu działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. Festyn odbył się w niedzielę, 14 lipca, na boisku szkolnym w Sztabinie. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie, które reprezentowała wicemarszałek Wiesława Burnos i członek zarządu Bogdan Dyjuk.

Przekazując pamiątkowy grawerton prezesce towarzystwa Małgorzacie Ostrowskiej, wicemarszałek gratulowała jubileuszu i życzyła wszystkim dobrze spędzonego czasu.

– Mamy początek wakacji, piękną pogodę i mnóstwo ciekawych atrakcji, cieszmy się tym wydarzeniem, które podkreśla również rys historyczny Ziemi Sztabińskiej. Życzę wszystkim dobrej zabawy – mówiła.

Na sztabiński festyn zjechało wielu odwiedzających. W programie pikniku znalazły się: wizyta Karola hr. Brzostowskiego, przedstawienie teatralne o hrabim Brzostowskim, podsumowanie konkursu plastycznego, w którym uczniowie malowali ślady działalności Karola Brzostowskiego. Wydarzeniu towarzyszyły również występy artystyczne „Sztabianek”, „Lipska”, „Onegdaj”, a także tatarskiego zespołu „Buńczuk”.

Nie mogło również zabraknąć lokalnych przysmaków tych słodkich i wytrawnych. Kartacze i babka były najchętniej degustowanymi potrawami. Wielu uczestników odwiedzało stoiska z rękodziełem, wyrobami rzemieślniczymi, a także lokalnych producentów artykułów przemysłowych.

Organizatorem festynu było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego, które pielęgnuje pamięć o jednym najważniejszych lokalnych reformatorów i społeczników ostatniego stulecia.

***

Karol hr. Brzostowski urodził się w roku 1796 w majątku Michaliszki na Wileńszczyźnie, w rodzinie słynnych reformatorów doby Oświecenia. Był synem współtwórcy Konstytucji 3 Maja i powstańca z okresu Powstania Kościuszkowskiego. Wyrastał w umiłowaniu tradycji, szacunku dla wartości duchowych, wierności i oddania Ojczyźnie.

Był uczestnikiem powstania listopadowego (odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari). Konieczność historyczna zmusiła Brzostowskiego do emigracji. Przebywając w Europie Zachodniej,  zgłębiał wiedzę o nowoczesnym gospodarstwie wiejskim i zdobyczach technicznych. Nowe myśli i idee wcielił w życie w swym majątku Sztabin, gdzie stworzył samorząd zwany Rzeczpospolitą Sztabińską. Tam też uruchomił hutę szkła, żelaza, fabrykę narzędzi, a także pierwszy telegraf. We wsi Janówek wykonywano odlewy żelazne do śluz Kanału Augustowskiego.

Swój majątek właściwie przekazał włościanom i robotnikom. Jednym z warunków utrzymania  dziedziczonej dzierżawy ziemi była  dbałość o utrzymanie produkcji.

Testament Brzostowskiego jest dokumentem społecznego postępu w historii polskiej wsi. Rzeczpospolita Sztabińska była nie tylko osiągnięciem społecznym, stanowiła również przykład dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa rolno-przemysłowego o charakterze spółdzielczym. Karol Brzostowski należał do najwybitniejszych polskich reformatorów społeczno-gospodarczych. Zmarł w 1854 r.

Monika Pańko
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

14 lipca 2024

Powrót na początek strony