Jedwabne. Pamięć o Niezłomnych
Obchody wydarzeń w Jedwabnem / UMWP
- Dzień upamiętnienia żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę, jest kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej świadomości. Jedwabne i cała Ziemia Łomżyńska jest pełna przykładów patriotyzmu, który zdawał egzaminy w najcięższych czasach wojny, dwóch okupacji, wywózek, walki przeciw komunistycznym zbrodniom i bezprawiu zaprowadzanemu w Polsce powojennej. Pamiętamy o ofierze życia, jaką składali Żołnierze Niezłomni i wspomagająca ich ludność. Dziękuję społeczności gminy, że tak bardzo dba o ślady historii i stoi na straży pamięci - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Uroczystości rozpoczęła msza w kościele św. Jakuba Apostoła. Miejscowo duchowni zaprosili do przekazania okolicznościowych refleksji księdza Andrzeja Mikuckiego, dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej, a specjalnym gościem był grekokatolicki ksiądz Andriy Krol z ukraińskiego Iwano - Frankiwska (dawny Stanisławów). W swej przejmującej homilii (z tłumaczeniem księdza Andrzeja Mikuckiego) zestawiał cierpienia Polaków z czasów komunistycznego reżimu z terrorem i barbarzyństwem, jakie od roku dotyka Ukraińców na okupowanych przez Rosję terenach. Przekazał także podziękowania za przyjmowanie uchodzących przed wojną, ukraińskich dzieci do szkół, oferowaną pracę i wszelkie gesty pomocy oraz życzliwości wobec swoich rodaków.
Na kolejną część uroczystości uczestnicy z Dariuszem Syrnickim, Kazimierzem Polkowskim i innymi przedstawicielami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na czele przemaszerowali na parafialny cmentarz. Zebrali się przy jednym z pomników udekorowanych biało-czerwonymi barwami.
- Dzisiaj i nie tylko dzisiaj jest na naszym cmentarzu wiele takich grobów oznaczonych specjalnie w hołdzie żołnierzom, który poświęcili walce o ojczyznę swoją przyszłość, rodziny, życie. Meldunki od nich przyjmował najczęściej sam Bóg - mówił burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski.
Wicemarszałek Marek Olbryś, poseł Kazimierz Gwiazdowski, burmistrz Adam Niebrzydowski wraz z samorządowcami, przedstawiciele związku NSZ, harcerze, uczniowie jedwabieńskich szkół, mieszkańcy złożyli na jednej z mogił kwiaty i zapalili znicze.
***
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca na mocy decyzji Sejmu RP z 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel