Łomża. Konferencja „Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich”
- Wspomaganie szeroko rozumianej polityki w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z priorytetów działań Województwa Podlaskiego w nowej perspektywie finansowej. W poprzedniej, 2014 - 2020, przeznaczyliśmy na tego rodzaju przedsięwzięcia 415 milionów złotych z funduszy unijnych. W tej będzie jeszcze więcej, nie tylko w związku z produkcją energii elektrycznej, ale także cieplnej, a jesteśmy województwem, które jest w krajowej czołówce skutecznego wykorzystywania funduszy rozwojowych. Mam nadzieję, że uda się takimi spotkaniami jak dzisiejsze w MANS zbudować potencjał wiedzy i zaangażowania niezbędny przed podejmowaniem już konkretnych inwestycji - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Uczestników konferencji witał wraz z nim prorektor MANS, dr Piotr Ponichtera.
- Jako jedyna w regionie uczelnia rolnicza czujemy się w obowiązku podejmować tematy tak ważne i na czasie jak OZE- podkreślał Piotr Ponichtera.
Tematyka odnawialnych źródeł energii w rolnictwie budzi kontrowersje.
- Świetnie jednak, że potrafimy rozmawiać w sposób zorganizowany. Ostateczne decyzje podejmować będą rolnicy i muszą mieć przekonanie, że nie będą tracić na stosowaniu technologii OZE. Każde takie spotkanie buduje świadomość, że rolnicy mają tu przyjaciół: ekspertów, samorządowców, banki, uczelnie. Każda bowiem nowość rodzi wątpliwości. Mamy to w naturze, że najpierw musimy coś poznać, sprawdzić, zobaczyć u sąsiada, ocenić zagrożenia - tłumaczył Adam Walicki z Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych - Instytutu Kronenberga.
W wystąpieniach i dyskusjach panelowych udział wzięli naukowcy m. in. z Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego, MANS . Urząd marszałkowski, obok wicemarszałka Marka Olbrysia, reprezentowali także przedstawiciele departamentów rozwoju regionalnego, środowiska i infrastruktury przedstawiając np. programy wsparcia inwestycji w OZE. Licznie zebrani byli także przedstawiciele samorządów, organizacji rolniczych, studenci.
- Informowałem o innowacyjnych technologiach, które są w przyznawaniu dotacji. Fotowoltaika już do nich nie należy, a są to np. magazyny energii, instalacje hybrydowe - mówił profesor Maciej Zajkowski z Politechniki Białostockiej.
Naukowcy informowali także m. in. o spółdzielczości energetycznej, analizowali warunki opłacalności OZE.
- Dwa projekty już zrealizowaliśmy. Mieszkańcy są raczej zadowoleni, chociaż niektóre rozwiązania wymagają poprawek - stwierdził Józef Dymerski, wójt Małego Płocka przysłuchujący się wystąpieniom i dyskusji.
Wicemarszałek Marek Olbryś wręczył paniom biorącym udział w konferencji słodkie upominki związane z Dniem Kobiet.
tekst i fot.: Maciej Gryguc